V městské zástavbě kousek od hlavního vlakového nádraží v Ostravě se ukrývá neobvyklý výrobní podnik, kde se snoubí historie s budoucností. Ve zrekonstruovaném domku z konce 19. století firma Gaben vyrábí etikety s čipy. Podnik používá moderní technologie, které jsou ve střední Evropě unikátem. Díky tomu si u ní tvorbu identifikačního systému zadaly české závody Siemensu či Continentalu, Kaufland nebo Slovenská pošta.
"Máme laserový stroj, na kterém si můžeme vyseknout jakoukoli etiketu a tu si následně sami osadíme čipem. Ta kombinace nám umožňuje nabídnout zákazníkovi vzorkovou sérii, což normálně není možné," vysvětluje ředitel podniku Jakub Unucka.
Necelých čtyřicet zaměstnanců v Gabenu navrhuje, vyrábí a montuje kompletní systémy identifikace na bázi čárových kódů, bezkontaktních RFID čipů nebo kamer. Firma si vyrábí i terminály a do svých produktů vyvíjí vlastní software. Všechno na míru zákazníkovi. Do budovy u centra Ostravy se zároveň vejde i servis, na kterém si Unucka zakládá.
Ostravská firma Gaben umožní sledování balíků Slovenské poště
"Byť bychom mohli zákazníkovi po čase prodat další výrobek, my mu raději opravíme ten starý. A víme, že příště půjde zase k nám," vysvětluje ředitel.
Tento přístup ve firmě zavedl její zakladatel Pavel Benda, když ji v roce 1991 zakládal jako prodejce a servis výpočetní techniky. Už od počátku však Gaben fungoval jinak než ostatní obchodní firmy. "Vždycky jsme měli dvakrát více techniků než obchodníků," vzpomíná Unucka, který ve firmě působí od roku 1998. Přerod v poskytovatele identifikačních systémů tak přišel vcelku přirozeně.
Siemens či Hyundai
Společnost Gaben založili v roce 1991 Petr Benda a Květoslava Návratová, kteří jsou dodnes jedinými majiteli. Firma spolupracuje se společnostmi Siemens, DHL, Continental nebo Hyundai. Aktuálně jedná o spolupráci třeba s prodejcem oblečení Zoot.
RFID technologie
Etikety s RFID (radiofrekvenční identifikace) čipy je možné číst bezkontaktně i na několik metrů. Oproti čárovým kódům jsou čitelné, i když nejsou viditelné. Kromě bezkontaktních platebních karet se v Česku využívají právě v průmyslové výrobě a ve skladech. Gaben ale také vyvinul RFID řešení pro kontrolu vyvážení popelnic, kterou instaloval třeba v Mikulově, Frýdku-Místku nebo Třinci. Pokouší se také prosadit používání RFID při léčení pacientů.
Budoucnost
Podle Jakuba Unucky se budou čipy za 20 let tisknout stejně jednoduše a levně, jako se dnes tiskne na papír. Vývoj ovšem stále brzdí hlavně cena přenosu dat. "Už v tuto chvíli se ale budují datové sítě paralelní k telefonním. Fungují třeba v Liberci nebo v Brně. Teprve až to bude standard v celé Evropě, tak to bude pravý internet věcí," popisuje Unucka.
Loňský rok byl pro firmu z hlediska tržeb nejúspěšnější v historii. "Dosáhli jsme obratu téměř 80 milionů korun, což je oproti roku 2014 nárůst o 12 procent. Zároveň nám roste podíl služeb na obratu," uvádí ředitel. Zisk před zdaněním byl loni necelých 10 milionů korun.
Ač má Gaben jen malou jednosměnovou výrobu, jeho systémy fungují v mnoha velkých provozech. Letos už dodal výrobní dotykové panely za více než čtyři miliony korun do pěti provozů amerického strojírenského koncernu ITT. "V tomto výběrovém řízení jsme porazili i americkou společnost HP. Je to pro nás znamení, že ani malá česká firma se nemusí bát světové konkurence," říká Unucka.
Právě teď Gaben instaluje zakázku, která by pro něj mohla být přelomová. Slovenské poště dodá identifikační systém za půl milionu eur (13,5 milionu korun). Pomocí 260 čteček v autech i budovách pošty umožní sledovat kompletní cestu balíku od okamžiku podání až po vydání. "Počkáme, až systém bude fungovat, a pak ho budeme nabízet dále, třeba i České poště," plánuje Jakub Unucka. Spolu s ČVUT a Vysokou školou báňskou firma Gaben vyvinula pro Slovenskou poštu i speciální čtečku.
Další službou, kterou Gaben nabízí, je instalace wi-fi technologií. "Instalovali jsme vůbec první wi-fi síť v Česku. Bylo to na přelomu tisíciletí do podniku Optimit Odry. Jeden přístupový bod stál dnes těžko uvěřitelných 45 tisíc korun," líčí Unucka. Gaben se tehdy mohl jednoduše stát poskytovatelem wi-fi i do domácností, Benda s Unuckou však odmítli opustit linii služeb, kterou vybudovali.
Nedávno Gaben instaloval síť wi-fi kopřivnickému výrobci kol Bike Fun za dva miliony korun. "Konkurenti nabízeli stejnou službu za desetinu ceny, ale my víme, že nám ten signál opravdu nevypadne a nedojde kvůli tomu ke ztrátě," vysvětluje Unucka, proč jsou jejich služby v porovnání s konkurencí tak nákladné.
Právě spolehlivostí se vedení Gabenu snaží získávat zákazníky. Kvůli tomu teď do technologické výbavy firmy přibyl speciální robot na měření takzvaného RFID signálu, který umožňuje číst čipy na několik metrů. Robota si Gaben nechal vyvinout za 3,5 milionu korun na ČVUT a Vysoké škole báňské. "Robot sám jezdí a měří signál, na základě čehož pak vytvoří 3D mapu. My jsme díky tomu schopni zákazníkovi říci, kde mu RFID čipy fungovat budou bez problémů a kde je třeba nainstalovat více antén," popisuje Unucka.
Zapojení škol do procesu inovace firmy považuje Unucka za podstatné, zástupci Gabenu na školách i vyučují a přednáší na konferencích pro studenty.
Ostravská firma Gaben umožní sledování balíků Slovenské poště
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist