Od Miroslava Kalouska je to samozřejmě čistá poťouchlost, což nás už nijak nepřekvapí. Ovšem tentokrát se předseda a vynálezce TOP 09 trefil úplně přesně.

Ve středu odpoledne odkudsi z nejtemnějších hlubin Twitteru vyhrabal téměř tři roky starý tweet Kristýny Zelienkové: "V patek jde #ano na #pribeh kmotra. Zastavme kmotrovske skupiny. #volby2013, #volte20".

Datum: 20. října 2013. Tedy týden před posledními sněmovními volbami, ve kterých to Andrej Babiš s doprovodem nakonec dotáhli na senzačních 18,5 procenta.

Ve sněmovně usedlo 47 poslanců hnutí ANO, mezi nimi také Kristýna Zelienková, devětatřicetiletá podnikatelka ze středočeského Berouna. Dnes je z poslankyně Zelienkové nejprominentnější odpadlík tohoto volebního období − ta, která jako první odešla od Babiše. A taky ta, která nám znovu připomněla, jak těžké to v Česku mají průkopníci lepší, slušnější, transparentnější politiky. Zvláště pak ti, kteří si myslí, že jejich úkolem je lepší, slušnější a transparentnější politiku opravdu dělat.

Štiky a žraloci

Paní Zelienkové je dokonce možné věřit, že když šla v říjnu 2013 do kina na film Příběh kmotra, věřila, že je předurčena k tomu, aby proti kmotrům, korupci, zlu a všeobecnému úpadku opravdu po boku Andreje Babiše bojovala. A jistě nebyla v týmu ANO jediná, protože pro podobný úkol se vždy najde dost ochotných rukou − a nakonec je jedno, jestli jde o naivní nadšence, za jakého se teď zpětně označuje sama poslankyně Zelienková, nebo cyniky, kteří pochopili, že tohle je šance tvářit se jen trochu vážně a na pár let si zajistit slušné živobytí.

Protože nakonec jsou v tomhle tyátru potřeba všichni. Vznik Úplně nové lepší strany (ÚNLS), ať už se jmenuje jakkoliv, je velmi sofistikovaný proces, v němž nelze pominout ani jediný z mnoha důležitých kroků.

Především je nutné včas detekovat poptávku − nejlépe samozřejmě ve chvíli všeobecného znechucení, k němuž protagonisté ÚNLS mohutně přispěli. "Česká porevoluční politika začala čím dál více připomínat zatuchlý rybník, ve kterém se převalují líní a neschopní kapři. Tak jsme se rozhodli pustit si do tohoto rybníka štiku," vysvětlovala své pohnutky pro vstup do ANO paní Zelienková v úterním on-line rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálně.cz. "Teď ale zjišťujeme, alespoň někteří z nás, že tento druh štiky je vlastně dost nepůvodní druh, který v rybníku likviduje celý jeho ekosystém. Takže se může stát, že místo zahnívajícího rybníku tu časem budeme mít mrtvou nádrž zbavenou veškerého života, ve které se bude válet jedna tlustá, přejedená štika."

Dobře. Pojďme se chvíli vážně tvářit, že paní Zelienková, která si mimochodem ve sněmovně udržela vlastní rozum, v říjnu 2013 netušila, kdo je Andrej Babiš a že by to místo štiky v rybníku třeba mohl být žralok. Není ani moc těžké jí to uvěřit − když to spolu s ní udělalo u voleb 927 tisíc lidí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se