Těsně před výročím sametové revoluce, kterou Češi a Slováci skoncovali s komunistickým režimem, navrhuje čtyřiašedesát poslanců obnovit tresty za hanobení prezidenta. Ve chvíli, kdy se připomíná odkaz Václava Havla a vydobytí svobody po čtyřiceti letech totality, tak poslanci chtějí vrátit do trestního zákoníku bod, který z něj právě na Havlův popud v roce 1998 zmizel.

"Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci," stojí v návrhu, který kromě komunistů a členů hnutí Úsvit podepsali také poslanci sociální demokracie a hnutí ANO. V čele iniciativy stojí Zdeněk Ondráček (KSČM), bývalý příslušník komunistické policie, který zasahoval například proti demonstrantům v průběhu Palachova týdne v lednu 1989.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se