Těsně před výročím sametové revoluce, kterou Češi a Slováci skoncovali s komunistickým režimem, navrhuje čtyřiašedesát poslanců obnovit tresty za hanobení prezidenta. Ve chvíli, kdy se připomíná odkaz Václava Havla a vydobytí svobody po čtyřiceti letech totality, tak poslanci chtějí vrátit do trestního zákoníku bod, který z něj právě na Havlův popud v roce 1998 zmizel.
"Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci," stojí v návrhu, který kromě komunistů a členů hnutí Úsvit podepsali také poslanci sociální demokracie a hnutí ANO. V čele iniciativy stojí Zdeněk Ondráček (KSČM), bývalý příslušník komunistické policie, který zasahoval například proti demonstrantům v průběhu Palachova týdne v lednu 1989.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








