Na profilovém obrázku má masku Guye Fawkese, mezinárodní symbol hackerů, spolu s trojzubcem, ukrajinským státním znakem. Mluvčí skupiny, vystupující pod jménem Sean Townsend, zastupuje hackerskou skupinu Ukrainian Cyber Alliance, která se proslavila nabouráním se do e-mailové schránky Vladislava Surkova, který v Kremlu odpovídá za separatistické republiky na Donbasu. Hackeři tvrdí, že mají materiály i dalších vysokých představitelů Moskvy.

Sám Sean pracuje již přes dvacet let ve firmě zabezpečující počítačové sítě. Hackerem se podle svých slov stal až po anexi Krymu a rozpoutání války na Donbasu, podobným vývojem prošli i mnozí další proukrajinští hackeři. "Nyní se hlavní hackerské skupiny Falcons Flame, Trinity, RUH8 a CyberHunta spojily. "Nejdřív to bylo takové situativní spojení. Do společného kotle jsme dávali přístupy k různým zdrojům, abychom mohli provést nějakou společnou akci. Jak jsme se postupně poznávali a začali si důvěřovat, tak vznikla Aliance, která je teď jednotným kolektivem. Předtím jsme se navzájem neznali," říká Sean.

Jejich cílem je podle něj vítězství ve válce s Ruskem. Zveřejnili několik balíků dat z různých zdrojů, nejvíce povyku nadělaly e-maily pro Vladislava Surkova, ze kterých mimo jiné vyplynulo, jak pevně Moskva kontroluje separatistické republiky nebo že plán na anexi Krymu existoval již v létě 2013.

Nejznámější hacky

SurkovLeaks

Hackeři získali přístup k poštovním schránkám Vladislava Surkova, který v Kremlu odpovídá za politiku na Donbasu, od září 2013 po konec roku 2014. Z korespondence mj. vyplývá, že plán na anexi Krymu existoval již v roce 2013 nebo že separatisté chtějí rozdělit Ukrajinu na tři části.

FrolovLeaks

Z korespondence pravoslavného prokremelského aktivisty Kirilla Frolova vyplývá, jakou roli hrály organizace napojené na pravoslavnou církev v přípravě anexe Krymu a podpoře separatistů po celé Ukrajině.

Seznamy novinářů

Ukrajinští hackeři získali korespondenci tiskového oddělení vlády tzv. Doněcké lidové republiky. Zjistilo se tak, že někteří ukrajinští novináři se separatisty domlouvali obsah svých reportáží. Skandál ale vyvolalo zveřejnění jmen všech ukrajinských i zahraničních novinářů, kteří v Doněcku dostali akreditaci. Šmahem totiž byli označeni za pomahače teroristů.

To je ale jen viditelná část jejich činnosti. Sean vysvětluje, že podstatně více práce se na veřejnost nikdy nedostane. "Máme seznamy cílů a neustále se objevují další stopy. Je to jako zašmodrchané klubko: zatáhneš za volný konec a koukáš, co se podaří vytáhnout. Nejdříve musíme zhodnotit, ke komu jsme se dostali, získat seznamy kontaktů a najít chybějící údaje − dokumenty, telefony. Zjistit, s kým se stýká. A potom si říct, komu by se ta informace mohla hodit nejvíce," vysvětluje Sean Townsend. Většina materiálů putuje ke skupině dobrovolníků InformNapalm, která se specializuje na prohledávání sociálních sítí a dalších veřejných zdrojů. Pokud mají informace vojenskou nebo bezpečnostní operativní hodnotu, putují k příslušným úřadům.

"Se státními institucemi máme neformální vztahy, protože žádný státní úřad nemůže oficiálně spolupracovat s hackery. Ale snažíme se, aby se informace jakoby náhodou dostaly k adresátovi, a když potom vidíme ve zprávách zatčení a překažené plány nepřítele, tak chápeme, že naše informace byly využity. Oni mají své metody, dobrovolníci mají svoje. Rozhodujeme se zcela samostatně," tvrdí Sean.

Ukrajinští hackeři se snaží zjistit co nejvíce o svých ruských protivnících ze skupin Kyberberkut a známých Fancy Bear. "Docela hodně toho víme o hackerské scéně v bývalém Sovětském svazu. Kyberberkut je nyní v polorozpadlém stavu, mnozí účastníci se vyměnili," říká Sean. S Fancy Bear, kteří jsou obviňováni z útoku na počítače americké Demokratické strany, je to podle něj složitější. "Zdá se, že to není jedna skupina, ale koordinované úsilí státních hackerů, komerčních skupin, od kterých kupovali software a celé to řídily tajné služby nebo přímo Kreml," vysvětluje ukrajinský hacker.

Ruští hackeři již několikrát napadli ukrajinské rozvodné sítě. "Kdybychom se dostali k důležité infrastruktuře, která by mohla ohrozit civilisty, tak ji nenapadneme. Ale pokud bychom měli přístup k vojenské síti, tak nebudeme vůbec váhat," říká Sean.

Slibuje další materiály, které údajně získali na ruském ministerstvu obrany nebo v prezidentské kanceláři. "Od elektronických graffiti, jsme se dostali ke kyberrozvědce a diverzím až po současnou plnohodnotnou kyberválku," shrnuje hacker.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist