Předminulý týden jsem zaregistroval záměr vlády, konkrétně Andreje Babiše, na zavedení dluhového stropu na úrovni 55 % HDP. Nastavení dluhového stropu je určitě krok správným směrem. Problémem však je, že není účinné. To dokazuje i zkušenost z USA, kde mají dluhový strop již od konce první světové války.

První zákon, který "myslel" na dluh, byl Second Liberty Bond Act" z roku 1917. Ten přesně určoval limity pro jednotlivé typy dluhových služeb − pokladniční poukázky a dluhopisy. Strop pro celkový veřejný dluh USA určil kongres roku 1939. Dnes je v USA platný "Budget and Impoundment Control Act" z roku 1974. USA opravdu dlouho myslí na svůj dluh, ale zřejmě nenašly ten správný nástroj.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se