V posledních měsících se stále častěji dočítáme o úžasných pokrocích v oboru umělé inteligence. Inteligentní systémy již dokážou porazit člověka v jeho vlastních hrách, jednat tak, jak by člověk pravděpodobně nikdy nejednal, nebo třeba zjišťovat z obrovského množství dat souvislosti, na které bychom my, lidé, kvůli své přirozeně omezené kapacitě zpracování informací mozkem nepřišli. Zároveň s těmito zprávami se ale objevují i varování vlivných osobností týkající se rychlého a nepředvídatelného vývoje umělé inteligence, který by mohl pro lidstvo skončit velmi nepříznivě.

Umělá inteligence se sama zdokonalovala, až porazila člověka v počítačové hře. Je to větší hrozba než KLDR, varoval Elon Musk

Poprask nyní vyvolal nedávný komentář Elona Muska na Twitteru, podle nějž je umělá inteligence mnohem nebezpečnější než Severní Korea. Musk, který je sám spoluzakladatelem OpenAI, neziskové organizace pro výzkum bezpečné obecné umělé inteligence, již nějakou dobu volá po regulaci tohoto oboru, protože jej považuje za "největší existenciální hrozbu lidstva". Proti Muskovým názorům se veřejně ohradil zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg, který obecně vyzdvihuje společenské přínosy umělé inteligence a názory spojující umělou inteligenci s koncem světa považuje za nezodpovědné. A není sám, další jeho požadavek přirovnávají k absurdní snaze regulovat matematiku. Má tedy smysl vytvářet v této oblasti nová právní pravidla?

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se