Soudy začaly řešit první případ, kdy český občan žádá o to, aby na něj internet "zapomněl". Žalobcem je bývalý bankéř Ilja Padalík, přesvědčený, že vinou Googlu nemůže najít práci. A to kvůli nepravdivému záznamu, že je dlužník.
Šestačtyřicetiletý Padalík pracoval původně jako bankéř. Pak vystudoval právo a management v anglickém Nottinghamu a měl nastoupit u britské firmy s platem 1400 liber týdně, tedy zhruba 170 tisíc korun měsíčně. Krátce před nástupem mu ale firma řekla, že o něj nestojí − kvůli tomu, že je podle vyhledávače Google v insolvenci. "Od té doby se marně snažím najít práci," říká Padalík.
Obratem prý požádal o to, ať Google odkaz odstraní, a poukázal na to, že informace je lživá. Google to ale odmítl.
"Pokud měl pocit, že údaje jsou nepravdivé, měl to řešit s provozovatelem stránek," uvedl advokát firmy Jan Šturm s odkazem na registr dlužníků. "Tam je ale všechno v pořádku," říká Padalík. V registru dlužníků je u jména Ilja Padalík skutečně uvedeno, že v uvedeném insolvenčním řízení je v postavení věřitele.
9 milionů
korun žádá Ilja Padalík jako odškodné od společnosti Google.
Protože Google záznam nesmazal, podal Padalík žalobu. V ní se domáhá nejen vymazání záznamů se svým jménem, ale i odškodného. Kromě 250 tisíc ročně za poškození svého jména i dalších 150 tisíc korun měsíčně na ušlém zisku, od roku 2011 je prý vinou Googlu nezaměstnaný. Padalík se při žalobě inspiroval podobným případem, který před třemi lety řešil Soudní dvůr Evropské unie. Ten uznal "právo na zapomnění" a přikázal Googlu stáhnout informaci, že Mario Gonzales ze Španělska v devadesátých letech krátce dlužil na sociálním pojištění.
Ačkoliv žalobu podal Padalík před více než třemi lety, proběhlo předminulý týden teprve druhé stání.
"Ilja Padalík není jediný svého jména, společnost Google měla za to, že nezveřejnila žádný odkaz, který by ho poškozoval," uvedl právník Šturm, proč Padalíkovi firma nevyhověla.
Skutečnost, že vyhledávač uváděl jiný údaj, než jaký byl uvedený v registru dlužníků, vysvětluje firma jednoduše.
"Google přebírá informace, které tvůrce stránek označil za klíčové a indexoval je," říká Šturm, že jde o automatický proces. "Každému uživateli internetu musí být jasné, že to, co se objeví po zadání jednoduchého dotazu, je vytržená informace a je třeba ji zkoumat dál," dodal.
Padalík ale tvrdí, že právě odkaz na Googlu může za to, že již šest let nemůže najít práci. Soudu doložil potvrzení několika firem, které jej právě s poukazem na záznam odmítly zaměstnat.
Nedávno zkusil například sehnat práci přes portál Jobs.cz a odpověděl na více než dvacet nabídek. Reagovala jediná firma. "A zase se jen ptala, co znamená ten záznam v registru dlužníků," popisuje Padalík.
Odmítá navíc, že by měl příliš velké požadavky. "Plat už nehraje roli. Já potřebuji jakékoliv místo," říká s tím, že 150 tisíc měsíčně, které požaduje po Googlu jako odškodné, je reálná suma. "Jedná se o účelové nároky, které nemají reálný základ," reagoval Šturm.
Aby měl Padalík šanci získat požadované odškodné, které vystoupalo na zhruba devět milionů, musí nejdříve zaplatit soudní poplatek ve výši pěti procent.
Tedy takřka půl milionu korun. Čas na to má do příštího jednání v říjnu a přiznává, že na zaplacení uvedeného poplatku zatím nemá. "Musím ty peníze nějak sehnat," říká.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist