Centrální banka se rozhodla zvýšit rezervu, aby banky byly lépe připravené na to, že se v budoucnu zhorší ekonomická situace a lidé a firmy budou své úvěry hůře splácet. Jedním z impulzů pro toto rozhodnutí bylo, že banky si aktuálně vylepšují své výsledky tím, že netvoří rezervy na budoucí ztráty tak obezřetně jako v minulých letech. Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík zdůraznil, že centrální banka intenzivně provádí kontroly přímo v bankách a sleduje, jak jsou stabilní. Podle posledních zátěžových testů jsou stále vysoce odolné, Tomšík je ale toho názoru, že se trochu zapomíná myslet na zadní kolečka.

HN: Nepovede zvyšování sazby proticyklické rezervy k horší dostupnosti úvěrů například pro malé a střední podniky?

Povinnost vytvářet proticyklickou rezervu není překážkou, aby banky poskytovaly úvěry podnikům a domácnostem podle svých současných plánů. Většina z nich má za předpokladu rozumné dividendové politiky stále dostatečný prostor v kapitálu jak na navýšení rezervy, tak na růst svých úvěrových obchodů. A opět bych chtěl zdůraznit, že tato rezerva není nástrojem na brzdění úvěrového růstu v dobrých časech, ale na omezování úvěrového propadu v časech horších. Je přirozené, že v době rychlého hospodářského růstu mají banky tendenci poskytovat benevolentněji více úvěrů a stejně tak v recesi poskytování úvěrů zpřísňovat. Toto chování přispívá k zesilování cyklických výkyvů. Budou-li mít banky dostatečné rezervy, měly by být schopny poskytovat úvěry i v horších dobách bez výrazně přísnějších podmínek. Je ale nezbytné, aby v dobrých časech tyto rezervy skutečně vytvořily.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru