Na bohaté zájemce toužící po vysokém zhodnocení míří nový tuzemský investiční fond. Kryptofond, který založila společnost Comfort Finance Group, chce sázet na růst cen virtuálních měn, jako jsou bitcoin, ethereum či ripple. Fond je určen takzvaným kvalifikovaným investorům, takže pro investici do něj je potřeba minimálně jeden milion korun.

"Fond vznikl jako reakce na naše osobní zkušenosti s investováním vlastních peněz do kryptoměn," řekl HN spoluzakladatel Kryptofondu Andrej Štaňko. O složení portfolia fondu, který je registrovaný u České národní banky, bude rozhodovat investiční výbor tvořený odborníky na kryptoměny.

Zvýšený zájem žene ceny

Celkem je dnes podle serveru ­Coinmarketcap.com na trhu okolo 1500 různých měn a jim podobných projektů, a pro běžného investora tak není snadné se v takovém množství orientovat. Jednoznačně nejznámější a nejhodnotnější kryptoměnou je bitcoin s tržní hodnotou okolo 180 miliard dolarů. Podle zakladatelů fondu však bývá ve světě technologií častým jevem, že lídr nedokáže udržet svou pozici na trhu. "Kryptofond využijí zejména ti, kteří se tomuto riziku chtějí vyhnout, a přenechají složení portfolia odborníkům," uvedl projektový manažer Kryptofondu Jan Záhumenský.

Zhodnocení fondu by mělo podle zakladatelů dosahovat alespoň 30 procent ročně, a to i přesto, že ceny kryptoměn mají za sebou již docela strmý růst. Například hodnota bitcoinu se na začátku roku 2017 pohybovala okolo jednoho tisíce amerických dolarů, aby se v prosinci dostala až téměř na 20 tisíc. Poté přišla korekce, a bitcoin se tak nyní dá nakoupit a prodat na burzách za cenu okolo 11 tisíc dolarů. To naznačuje, že investice do kryptoměnových fondů může být spojená s vysokou kolísavostí hodnoty vložených peněz.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se