Důvodů, proč nezavádět euro, se vždy najde spousta. Od doznání, že rozpočet není v pořádku, což přeloženo znamená "nejsme připraveni, protože moc utrácíme a špatně vybíráme daně", se česká politická elita za posledních deset let většinově dopracovala k názoru, že eurozóna v současné podobě pro nás není dost dobrá a musí se reformovat. Vedle toho vadí především astronomické "vstupné" do klubu.
Za strašáka slouží nejčastěji záchranné fondy, které země platící eurem zřídily, aby ty členy spolku, které tvrdě zasáhla dluhová krize, vytáhly z nejhoršího. Varování, že českému daňovému poplatníkovi spadnou na krk řecké dluhy, jsme v různých variantách slyšeli od prezidenta, který tím zdůvodňuje svoji otočku o 180 stupňů, od centrální banky i od ministra financí a nynějšího premiéra Andreje Babiše. Vzduchem létají stamiliardy nároků a jen jejich potenciální hrozba udělala s racionální debatou o přijetí evropské měny krátký proces. Vlastně se nevede, protože žádný poctivý národohospodář nemůže vyčíslit krátkodobé přínosy eura tak, aby vypadaly atraktivně.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.













