Dva dny po parlamentních volbách v Maďarsku zavřel maďarský oligarcha Lájos Simicska dvě důležitá média − deník Magyar Nemzet a Lánchíd Radio. Skončila tak jedna kapitola maďarské politiky. Simicska býval finančník vládní strany Fidesz a blízký přítel premiéra Viktora Orbána, ale rozešli se ve zlém. Poslední roky naopak podporoval opozici a jeho média přinášela před volbami denně nové skandály některého z politiků vládnoucí strany Fidesz. Výsledkem ovšem bylo, že Orbán opět získal ústavní většinu.

Maďarská média s jiným názorem než tím vládním by se tak po osmi letech Orbánovy vlády dala spočítat na prstech jedné ruky a jejich dosah výrazně nepřekračuje hranice hlavního města. Viktor Orbán naprosto brilantně ukázal, jak ovládnout či případně zlikvidovat jednu z důležitých institucí liberální demokracie − nezávislá média.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se