Gustáv Husák byl slouha sovětských okupantů, ale nebyl to žádný blbec. Podstatu některých věcí dokázal vystihnout. "Nemusíme se milovat jako buzeranti, ale musíme soudružsky spolupracovat," domlouval rozhádaným pohlavárům v československém politbyru.

Toto drsné vyjádření ve své podstatě platí pro jakýkoliv kolektiv. Použijme ho i pro současné vztahy mezi Evropou a Amerikou. Ne, země EU a USA v žádném případě nesrovnáváme s československými komunisty konce osmdesátých let. Ale je prostě faktem, že aby jejich spojenectví fungovalo, musí pro to obě strany něco dělat. Jenže americký prezident Donald Trump naopak dělá vše pro to, aby tuto alianci rozložil.

Není to o tom, jestli mezi evropskými lídry a Trumpem panují osobní sympatie nebo ne. Americký prezident Jimmy Carter a německý kancléř Helmut Schmidt se upřímně nesnášeli. Ale uvědomovali si, že vzájemné spojenectví v rámci NATO je pro jejich země naprosto klíčové.

U Trumpa je to jiné. Na jeho hesle "Amerika především" není samo o sobě nic špatného. Každý stát dbá hlavně na své vlastní zájmy. Problémem je to, že Trump postupuje v logice jedině Amerika, bez ohledu na ostatní. Pak ale může jakákoliv aliance fungovat jen těžko.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co prozrazuje Trumpův postoj k jaderné dohodě s Íránem?
  • Potřebuje Evropská unie USA?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se