Premiér v demisi Andrej Babiš má po čtvrtečním setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech jistotu, že se i podruhé stane premiérem. Zeman mu ve čtvrtek oznámil, že ho předsedou vlády opětovně jmenuje příští středu 6. června a on pak bude moci dávat dohromady celý tým ministrů. Až Zeman jmenuje celou vládu, začne běžet třicetidenní lhůta, do které musí Babiš se svým týmem požádat sněmovnu o důvěru.
Babišovy šance na sestavení kabinetu s důvěrou jsou přitom nyní podstatně větší než poprvé. Zatímco jeho první vláda letos 16. ledna neuspěla, protože ji podpořilo pouze 78 poslanců hnutí ANO, nyní má Babiš ve hře hned dvě varianty, které by mu mohly vytouženou důvěru přinést.
V první variantě by mohl využít sociální demokraty a komunisty, a to v případě, že si sociální demokraté odhlasují v právě probíhajícím referendu vstup do vlády s ANO za tolerance KSČM. Pokud by ČSSD spoluvládnutí s ANO odmítla, mohl by se Babiš opřít o spolupráci s komunisty a SPD Tomia Okamury, protože čtvrteční jednání sněmovny opět ukázalo, že tyto tři strany dokážou často velmi dobře spolupracovat. Společnými silami ve čtvrtek zabránily tomu, aby Poslanecká sněmovna neprobírala kauzu novičok a ani nepřijala usnesení, které by bylo kritické vůči hlavnímu spojenci těchto stran − prezidentu Miloši Zemanovi. Debatu o jedu rozvířil právě prezident, který v minulosti prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval.
Látkou typu novičok byl v březnu v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.
Opoziční strany proto chtěly, aby sněmovna přijala usnesení, že Zeman nemluvil pravdu, když tvrdil, že se v Česku tato látka vyráběla. Tajné služby něco takového popřely, stejně jako vláda. Schůze na toto téma ale vůbec nezačala, protože poslanci tří stran neformální hlasovací koalice jednání zabránili. "Klub KSČM neměl zájem na tom, aby pod jiným názvem probíhala schůze, která má sloužit pouze k pomlouvání prezidenta republiky," vysvětlil postup komunistů jejich předseda Vojtěch Filip.
Babiš navíc může kromě zmiňovaných stran počítat také s podporou Zemana, což potvrdilo i jejich čtvrteční setkání. Ze slov premiéra vyplynulo, že si opět rozuměli a neobjevily se mezi nimi žádné rozepře. "Pan prezident bude chtít určitě mluvit s novými členy vlády a my na základě toho můžeme požádat o důvěru sněmovny," řekl Babiš.
Podle něj by hlasování o důvěře mohlo být v týdnu po 10. červenci. Kdo by v případné vládě seděl, ale není stále jasné. Premiér potvrdil, že se na toto téma se Zemanem bavil, ale k žádnému závěru nedošli. Hlava státu má především výhrady k tomu, aby se ministrem zahraničí stal europoslanec za ČSSD Miroslav Poche. Babiš chce pro změnu udělat několik přesunů v resortech, které patří jeho straně, zatím je ale jasné jen to, že odejdou dva ministři za ANO − šéf diplomacie Martin Stropnický a spravedlnosti Robert Pelikán, kteří o to sami požádali. "Probírali jsme různé možnosti a jména, ale nechci to komentovat, protože v tom sám ještě nemám jasno," podotkl stručně šéf ANO s tím, že on i prezident čekají ze všeho nejvíce na výsledky sociálnědemokratického referenda, které budou oznámené v polovině června.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist