První závod, který v Česku od roku 2007 zpracovával řepku do biopaliv, končí s touto plodinou a nově bude zpracovávat pouze použitý fritovací olej. A i v tomto mu bude patřit prvenství. Výrobu takzvané druhé generace biopaliv spustí na podzim v Ústí nad Labem společnost Chemoprojekt ze skupiny Safichem Group rodiny Plachých.
Velikost investice do přestavby jednotky v areálu bývalé chemičky Setuza se pohybuje v nižších desítkách milionů korun. Firma už získala většinu potřebných povolení a do měsíce očekává i to poslední k provozování daňového skladu.
"Jednotku v současné době předěláváme na použitý fritovací olej, protože se domníváme, že biopaliva druhé generace mají větší budoucnost," říká Radomír Kučera, ředitel odboru biodiesel ze společnosti Chemoprojekt. Souvisí s tím například zajištění vyhřívání skladovacích tanků, protože fritovací olej musí mít určitou teplotu, aby z tanků vytekl.
85 procent
O tolik méně skleníkových plynů oproti běžné naftě vzniká při spalování biopaliva vyráběného z použitého fritovacího oleje. U řepky jde jen o 35 procent.
6–8 tisíc tun
bude činit plánovaná měsíční kapacita nové výrobní jednotky na zpracování použitého fritovacího oleje.
Závod v areálu Setuzy postavil právě Chemoprojekt a je v podstatě stejný jako ten, který Tomáš Plachý později vybudoval v Lovosicích pro Agrofert a jeho firmu Preol. Osud toho ústeckého je ale mnohem "pohnutější". Plachý jej pronajal společnostem kolem Tomáše Pitra a Petra Sisáka. Posledním nájemcem výrobní linky byla firma Kratolia.
Někdejší dvojku na českém trhu ve výrobě metylesteru řepkového oleje (MEŘO) však v únoru 2015 ochromila razie policejního útvaru Kobra, který zahájil vyšetřování daňových podvodů.
Nájemní smlouva Kratolie skončila v dubnu 2015 a od té doby jednotka stála. Technologie v ní patřily společnosti Biovis ze skupiny Chemoprojekt a rodina Plachých se ji nyní rozhodla přebudovat. A padlo také rozhodnutí o hlavní vstupní surovině. "Počítáme s tím, že výrobu z použitého fritovacího oleje rozjedeme na přelomu září a října. Kapacita linky se bude podle jakosti suroviny pohybovat od šesti do osmi tisíc tun měsíčně. Nebudeme používat živočišné tuky," říká Kučera.
Co se dočtete dál
- Jak se Chemoprojekt staví k výrobě biopaliva z tuku zvířat a odkud bude nakupovat suroviny pro výrobu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.