Cena ropy na světovém trhu od poloviny května, kdy se barel severomořského Brentu přehoupl přes 80 dolarů, klesá. Ve čtvrtek odpoledne šla dolů asi o dvě procenta na 73,50 dolaru. Dějlo se tak pod vlivem zpráv, že Saúdská Arábie, nejvlivnější člen Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), bude na jejím pátečním zasedání ve Vídni prosazovat zvýšení denní těžby až o půldruhého milionu barelů. Organizace se nakonec v pátek dohodla, že od července zvýší těžbu asi o jeden milion barelů denně. Uvedla to agentura Reuters.

Zvýšení těžby zhruba o jeden milion barelů denně představuje asi jedno procento globální nabídky a jde o zvýšení nominální. Skutečné zvýšení produkce bude zřejmě slabší, protože některé země kvůli potížím nedokážou těžbu zvýšit tak, jak by podle nových limitů mohly.

Saúdští Arabové argumentují tím, že celosvětová poptávka po ropě díky solidnímu tempu globální ekonomiky poroste i během letošního druhého pololetí. V tom je podporuje Rusko, třetí největší producent ropy na světě, které sice není členem kartelu, ale v posledních letech s ním úzce spolupracuje.

Proti uvolnění kohoutů všakbyli nejméně čtyři členové OPEC − Alžírsko, Irák, Írán a Venezuela. Poukazují na dohodu, kterou kartel podepsal s Ruskem a deseti dalšími ropnými zeměmi koncem roku 2016. Její signatáři omezili od ledna 2017 produkci o celkem 1,8 milionu barelů denně, což odpovídá asi dvěma procentům světové poptávky.

Platnost dohody, jež pomohla výrazně zvednout cenu ropy, byla poté prodloužena do konce letošního roku. A nyní by se měla na naléhání Saúdské Arábie a Ruska předčasně vypovědět. "Očekávám, že jednání bude obtížné a napínavé," prohlásil po svém příjezdu do Vídně ekvádorský ministr ropného průmyslu Carlos Pérez. Podle něj se zvýšením těžby váhají i některé arabské země kolem Perského zálivu, například Kuvajt.

"Dodávky na světový trh by se měly uvolnit. Naším cílem je odvrátit budoucí možný nedostatek," míní saúdský ministr ropného průmyslu Chálid al-Fálih. Na otázku agentury Reuters, o kolik by se měla denní produkce zvednout, odpověděl: "Pravděpodobně o milion barelů."

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak soudí, že držet těžbu na dosavadní úrovni by nebylo rozumné. Nejen proto, že by nabídka nemusela v následujících měsících stačit poptávce, ale i kvůli USA, které se k dohodě z konce roku 2016 o omezení těžby nepřipojily. Pokud by OPEC a Rusko produkci nezvýšily, mohli by toho američtí těžaři využít a vyššími dodávkami posílit svoji pozici na světovém trhu.

Ale experti upozorňují, že USA letos nejsou schopny více exportovat. Hlavním důvodem je omezená přepravní kapacita nejen jejich ropovodů, ale i železniční a silniční dopravy, jež je důležitá pro dodávky z obrovského břidlicového naleziště Permian v západním Texasu. To se stalo hlavním centrem těžby ropy v USA. Na těžební "strop" z podobných důvodů narazily i Kanada a Brazílie.

SVĚTOVÝ TRH S ROPOU V ROCE 2017

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist