V historii spolu lidé na dálku komunikovali dopisy, před sto lety k nim přibyl telegraf, pak přišly telefony, po nich v rychlém sledu následovaly faxy, mobily, internet, sociální sítě nebo videohovory jako Skype. Kam se ve způsobech dorozumívání posuneme v dalších desetiletích? Kevin Warwick má jasno: Necháme si do mozků implantovat počítačové čipy a prostřednictvím internetu spolu budeme sdílet myšlenky i pocity.

Zmíněná vize zní jako sci-fi. To by ji ale nesměl pronést uznávaný britský vědec, který na vlastním těle prokázal, že není žádnou utopií komunikovat s ostatními jen za pomoci kybernetických implantátů a připojení k síti. Provedl to ostatně už na sklonku minulého století.

"Proto i nyní věřím, že se nám podaří obdobným způsobem navzájem propojit dva lidské mozky. Technologii pro to už máme a já sám se do toho chci pustit," říká profesor kybernetiky z Coventry, který se začátkem září stane hostem pražského technologického festivalu Future Port.

Kevin Warwick (64)

◼ Profesor kybernetiky Kevin Warwick získal doktorát na prestižní Imperial College v Londýně. V současnosti přednáší na univerzitě v Coventry.
◼ Warwick se proslavil jako vědec-kyborg, který na sobě a své české manželce Ireně otestoval možnosti mimosmyslové komunikace. Poznali se v jedné vědecké knihovně v Praze.

Britská média vědce překřtila na Kapitána Kyborga. Oproti známým filmovým kyborgům − Terminátorovi či RoboCopovi − Warwick nemá kovové tělo ani nadlidskou sílu. Díky čipu v zápěstí, přes nějž dokázal na dálku ovládat různé předměty, se ale ke kyborgům může směle řadit.

První čip si nechal vpravit do zápěstí už v roce 1998. S kolegy tehdy rozvíjeli systém takzvané chytré domácnosti, v níž lze spotřebiče nebo okna či dveře ovládat z jednoho místa. Tehdy šlo o nový koncept, dnes se jedná o poměrně běžnou technologii. Britský vědec si přitom na sklonku milénia nevystačil s přelomovým digitálním systémem, kdy se domácnost řídila za pomoci dálkového ovladače.

Napadlo ho nahradit jej počítačovým implantátem.

"Báli jsme se infekce, která by po vložení přístroje do těla mohla vzniknout. Čip jsme ale sterilizovali a všechno pak šlo jako na drátkách," popisuje Warwick. Nápad udělat sám ze sebe pokusného králíka mu přišel přirozený. "Jsem profesorem kybernetiky a praktickou zkouškou tohohle oboru může být právě to, když se stanete kyborgem. Já jsem byl vždycky spíš praktik a tenhle typ experimentů mi přišel ryze praktický."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.