Slavných pěvců se v Praze protočí desítky, málokterý se však zdrží tak dlouho jako argentinský tenorista José Cura. Uplynulé tři sezony byl takzvaným rezidenčním umělcem orchestru FOK. Během té doby šestnáctkrát vystoupil a nejenže zpíval, ale také dirigoval a v premiéře uvedl své vlastní kompozice. Někdy vše naráz za jediný večer.

Včera Cura debutoval v další roli − jako režisér, autor scény i světelného designu. A tentokrát už nikoliv u FOK, nýbrž přímo v Opeře Národního divadla v Praze, pro niž připravil inscenaci Verdiho opery Nabucco.

Cura je při osobním setkání okouzlující a na jevišti charismatický, ale umí také dávat ostatním těžké úkoly, dřít je až na samou hranici nebo třeba jinému pěvci pohrozit "budu tvou noční můrou", pokud výkon dotyčného neodpovídá Curovým představám. Sboristy prý zase varuje, že ve sboru sám deset let zpíval, "tak si nemyslete, že mě ošálíte". Nebo to tak Cura jenom říká?

"Takhle skutečně pracuji. A za jedenáct let, kdy jsem tímto způsobem připravil dvanáct inscenací, mě ten přístup ani jednou nezklamal," vysvětluje při osobním setkání v Praze.

Ani v operním světě není ojedinělé, že interpreti udržují paralelní kariéry − zejména pěvci mívají vlastní představy o tom, jak by měl znít orchestr, jak by se opera měla interpretovat. Někteří se učí režírovat ve chvíli, kdy seznají, že jejich hlas začíná slábnout.

Verdiho operu Nabucco v režii Josého Cury uvádí pražské Národní divadlo v prostoru Hudebního divadla Karlín.

Diriguje Andreas Sebastian Weiser, hlavní role zpívají Martin Bárta, Kristina Kolarová, Jana Sýkorová, Martin Šrejma a Roman Vocel.

Do konce sezony je inscenace na programu v pátek 29. června a dále 1. a 3. července, znovu pak až v září.

José Cura tvrdí, že k současné kariéře hudebního polyglota směřoval od chvíle, kdy klasickou hudbu začal studovat.

Zprvu měl ambici být skladatelem, dirigentem a k tomu zpívat ve sboru − nikoliv jako sólista v operních domech.

"Musíte to napsat nějak kulantně," varuje autora tohoto textu, "ale já jsem o operní zpěv opravdu neměl zájem. Přišlo to samo až začátkem 80. let v Argentině, kde se dirigováním a skládáním absolutně nešlo uživit. Po nějakém čase mi řekli, že mám potenciál a měl bych na svém hlasu pracovat. Teprve tehdy mě to začalo zajímat," vysvětluje letos pětapadesátiletý Cura, jak začala jeho úspěšná dráha.

Rovněž z ekonomických důvodů se začátkem 90. let přestěhoval do Itálie, kde pokračoval ve studiích a nastoupil do profesionálního sboru.

"Představoval jsem si, že tam budu vést hezký, tichý umělecký život. Ale jako cizince mě ve všech sborech odmítli. Dnes už jsou zákony jiné, ale tehdy jsem opravdu nemohl najít uplatnění. Proto jsem začal ťukat na dveře uměleckých agentur, jestli by pro mě nenašli angažmá jako pro sólistu," říká a hned zodpovídá dotaz, který se nabízí. "Sólisté? Ti právně vzato žádný problém neměli. Mohli být klidně z Měsíce a stejně by v Itálii dostali angažmá."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.