Applu, Googlu či Facebooku už nesmí procházet, že v zemích Evropské unie neplatí téměř žádné daně. V rozhovoru pro britský list Financial Times to řekl rakouský ministr financí Hartwig Löger.
Rakušané, kteří právě předsedají Radě EU, hodlají podle Lögera do konce roku mezi členskými státy dojednat dohodu o novém zdanění velkých technologických firem. Nová daň z obratu, kterou už v březnu navrhla Evropská komise, by zemím sedmadvacítky měla každoročně dohromady vynést až pět miliard eur (129 miliard korun).
Zavedení taxy ale zatím není vůbec jisté. Proti plánu se staví unijní daňové ráje, jako je Irsko či Lucembursko. Analytici zase varují, že by opatření zaměřené proti technologickým korporacím, mezi nimiž dominují firmy z USA, prohloubilo současnou obchodní válku mezi unií a Spojenými státy.
◼ Zvláště velké evropské státy technologické korporace podezřívají, že jim na daních platí méně, než by měly. Obvykle to pak řeší jednáním s danou firmou, na jehož konci je doplacení alespoň části požadované sumy. Apple se takto v roce 2015 dohodl s Itálií na doplacení 300 milionů eur. Google zase Velké Británii předloni doplatil 130 milionů liber.
◼ Francie, která kvůli údajným daňovým nedoplatkům prošetřovala Google, naopak úspěšná nebyla. Země loni po firmě požadovala na daních doplatit 1,1 miliardy eur. Soud ale uznal, že Google v zemi ve zmíněné době nepůsobil, takže zdaněn být nemůže. Firma zde sice měla své kanceláře, veškeré tržby ale probíhaly přes její irskou centrálu.
◼ Dosud největší daňový nedoplatek v zemích EU musel uhradit Apple Irsku. Evropská komise prokázala, že Irsko od firmy vybíralo daň nižší než jedno procento. Tamní korporátní taxa přitom dosahuje 12,5 procenta. Komise proto zemi předloni nařídila, aby od Applu vybrala nedoplatek daně ve výši 13 miliard eur. Irsko, které na nízké daně láká globální společnosti, se dlouho zdráhalo sumu vymáhat.
"Nemyslím si, že by bylo správné čekat, až se otázka danění technologických společností vyřeší na globální úrovni," řekl FT rakouský ministr Löger. Jednání budou podle něj tvrdá. "Očekáváme ale, že dospějeme k základu budoucích řešení," dodal Löger.
Podle BBC označily velké technologické společnosti daňový plán za "populistický a chybný" a dá se čekat, že se proti němu budou bránit. Šéf Googlu Sundar Pichai přitom letos v lednu uvedl, že se jeho společnost vyšším daním nebrání. "Nejde ani tak o to, jakou sumu na daních zaplatíme, ale jak bude rozdělena mezi státy unie," uvedl.
Google daní méně než Seznam
Technologické giganty v zemích EU v současnosti platí daně jako kterákoli jiná firma. Společnosti jako Google či Apple obvykle působí na všech unijních trzích a na každém z nich každoročně utrží desítky až stovky milionů eur. Příjmy ale daní pouze ve svých evropských centrálách, které se obvykle nacházejí v Irsku, Lucembursku či Nizozemsku, tedy státech s nízkými korporátními taxami. Ostatní země kvůli tomu přicházejí zkrátka, což je vidět třeba na příkladu internetových vyhledávačů Seznam.cz a Google v Česku.
Co se dočtete dál
- Proč je částka, kterou v Česku odvede na daních Seznam, třicetkrát větší než ta, kterou zaplatí státu Google.
- Jak chce komise vyřešit danění firem, které v dané zemi nemají pobočku.
- Proč se některé státy EU obávají reakce Donalda Trumpa.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.