Počátek srpna byl ve znamení zvýšení úroků České národní banky (ČNB). Šlo o druhý nárůst sazeb v řadě a je třeba jít pěknou řádku let zpět, abychom se dobrali takovéto minisérie zpřísňování domácí měnové politiky. Nejde ale o překvapení − kombinace slabší koruny a rostoucí inflace naznačovala, jaké kroky ČNB učiní.
Koruna byla skloňována i na tiskové konferenci bankovní rady. V malé otevřené ekonomice, jakou je ta naše, má kurzový vývoj samozřejmě výrazný dopad na cenovou hladinu, tedy na inflaci. V uplynulých měsících koruna a další regionální měny oslabily pod vlivem vnějších faktorů včetně vývoje měnové politiky v USA či rizik globálního protekcionismu. Kurzový vývoj se následně promítl do měnové politiky ČNB a do výnosové křivky, tedy do cen českých vládních dluhopisů.
Citlivost dopadu odchylek měnového kurzu na úroky ČNB je známá. Dopady lze přesně propočítat a koruna zůstane pomyslným majákem měnové politiky ČNB i nadále. V žádném případě ale nepůjde o pevný bod, který by vysílal jasný signál. Naopak. Uplynulý půlrok budiž připomenutím, že koruna může nabrat nepředvídaný směr a překvapit trhy i centrální bankéře. Výrazně kolísat tak může též výhled úrokových sazeb. Nejistota roste s tím, jak se signály vysílané korunou mění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist