Do české vědy proudí každoročně čím dál víc státních peněz, neodpovídá tomu ale množství a kvalita objevů, které v tuzemských laboratořích a ústavech vznikají. Upozornil na to ve své nejnovější zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), zaměřil se na roky 2014−2016.
"Výzkum a vývoj provází dlouhodobé problémy, které se nedaří řešit. Jde například o nízký počet nově registrovaných patentů, což souvisí s malým množstvím výsledků uplatnitelných v praxi. V počtu patentů Česko nedosahuje ani třetiny průměrné hodnoty zemí Evropské unie," poukazují kontroloři.
Už před třemi lety byly přitom investice do výzkumu a vývoje o čtvrtinu nad evropským průměrem. A peníze mířící do výzkumu stále rostou. Zatímco v roce 2015 šlo z rozpočtu na vědu, výzkum a inovace 27 miliard, pro příští rok schválila vláda rozpočet ve výši 35,9 miliardy korun − o 2,1 miliardy korun více než letos.
◼ V roce 2010 byly výdaje na výzkum a vývoj v ČR přibližně o pětinu nižší, než byl průměr v zemích Evropské unie. O pět let později bylo množství peněz investovaných do výzkumu a vývoje už o čtvrtinu nad evropským průměrem.
◼ Inovační výkonnost ČR přitom ve stejných letech klesala – v porovnání s evropským průměrem z 88 procent na přibližně 84 procent.
◼ V evropském žebříčku inovační výkonnosti se Česko meziročně propadlo například kvůli tomu, že se v tuzemsku vymýšlí jen málo věcí, které zahraniční investory zaujmou.
◼ Přestože Česko nevyniká v množství vysoce citovaných vědců, stojí si dobře například v míře mezinárodního spoluautorství na vědeckých publikacích nebo ve vývozu středně a vysoce technologicky náročných produktů.
Na vině nedostatku objevů je podle NKÚ například způsob, jak se v posledních letech přidělovaly vědeckým institucím veřejné peníze. Rozhodující bylo hodnocení vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde se nehledělo ani tak na kvalitu výzkumu a dlouhodobý přínos, jako například na množství vědeckých článků. To vedlo podle NKÚ vědce k tomu, aby plodili co nejvíce článků a nepřemýšleli nad tím, jak se jejich výsledky uplatní v praxi.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Jak si vede Česko v počtu podávaných patentů ve srovnání se zahraničím.
- Že kdo vyčnívá, pyká za to.
- Proč vidí budoucnost nadějně přední český fyzik Tomáš Jungwirth.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.