Roboti podojí krávy, úrodu ohlídají drony či chytré senzory a pole pohnojí samořiditelný traktor. Do automatizace a robotizace svých provozů investovalo v posledních 10 letech 57 procent zemědělských podniků v tuzemsku. Podle průzkumu Zemědělského svazu České republiky k tomu většinu z nich vedla snaha o optimalizaci výrobního procesu a zvýšení efektivnosti výroby.
Nejčastěji podniky pořizují navigační systémy, do nichž investovalo asi 70 procent z nich. Zhruba polovina zemědělců nakoupila do svých provozů senzory používané v živočišné výrobě a více než čtvrtina roboty.
"Stále větší uplatnění robotů zaznamenáváme v živočišné výrobě, kde jde především o dojicí roboty a automatické krmné linky. V rostlinné výrobě se zase rozšiřují drony se speciálními kamerami. Zatím je jejich využití v Česku v začátcích, ale lze předpokládat rychlý rozvoj těchto technologií," říká ředitel Výzkumného ústavu zemědělské techniky Antonín Machálek.
Čeští zemědělci jsou podle něj, co se využívání moderních technologií týče, nad evropským průměrem a v některých oblastech zaujímají i přední místa. Za 20 let se podíl investic do strojů, zařízení a dopravních prostředků v tomto odvětví více než zdvojnásobil. I díky tomu se produktivita práce v tuzemském zemědělství mezi roky 2000 a 2017 zvýšila zhruba o polovinu. Zatímco na přelomu století vycházela na jednoho pracovníka v průměru produkce v hodnotě 614 tisíc korun ročně, loni to bylo 1,284 milionu korun.
Co se dočtete dál
- Proč české zemědělství ohrožuje nedostatek pracovníků, a to i přes zavádění moderních technologií.
- Češi vyvíjejí aplikaci, která farmářům umožní lépe plánovat jednotlivé činnosti.
- V jaké fázi je projekt na samořiditelný traktor.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.