Ve věku internetu už to tak prostě je, že mnozí novináři loví své informace od klávesnice počítače a zjištěné pak filtrují do svých textů. Vedle toho jsou samozřejmě žurnalisté, kteří jezdí do terénu, ale většina z nich je pod tlakem, aby „rychle bylo co do novin“, a k jejich životu tak patří nespokojenost, že na „pořádnou práci“ není čas.

Pak jsou zde ale pořád i šťastné případy. Jedním z nich je Jessica Bruderová, která přednáší žurnalistiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a vedle toho se sama aktivně věnuje novinařině. A to tak, že jedné „story“ věnuje tři roky, navštíví půltucet států USA, udělá rozhovory s desítkami lidí a najezdí při tom zhruba 25 tisíc kilometrů.

„Původně to byl článek do časopisu Harper's. Ale ještě před odevzdáním textu jsem měla mnohem víc, než co se vejde do šesti tisíc slov,“ popisuje Jessica vznik knihy Země nomádů: Jak přežít v Americe 21. století. Loni vyšla v USA a deník New York Times ji zařadil do svého přehledu „Nejpozoruhodnějších knih roku 2017“. A jedním slovem: právem. Film Země nomádů podle její knihy navíc letos získal Oscara za nejlepší film, režisérka snímku Chloé Zhaoová dostala zlatou sošku za režii a Frances McDormandová byla oceněna za hlavní roli. HN před třemi roky s Jessicou Bruderovou o její práci a příbězích hovořily.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se