Americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje členy Severoatlantické aliance, že neplní své závazky ohledně vojenských výdajů. Na posledním summitu NATO v Bruselu dokonce naznačil, že pokud se situace nezmění, mohou se Spojené státy z Evropy stáhnout. Realita je ovšem (zatím) jiná. V čerstvě schváleném armádním rozpočtu na fiskální rok 2019 vzrostly výdaje na tzv. European Deterrence Initiative (v překladu Evropská odstrašovací iniciativa) na 4,7 miliardy dolarů. V roce 2016 přitom výdaje byly jen 789 milionů. Většina půjde na provoz stávajících kapacit, ale značná částka poputuje do východní Evropy.

Pořád platí neformální dohoda z doby rozšiřování NATO, že v nových členských státech nebudou umístěny nastálo žádné cizí jednotky, nejde tedy o vybudování nových základen pro americkou armádu. Například v Pobaltí se to řeší tak, že se zde střídají jednotky různých členských států, které jsou tu na několikaměsíčním cvičení. Nyní Američané investují v Polsku do vybavení základen, aby tam mohli převážet i svou těžkou techniku. Polsko se tak stane druhým největším příjemcem amerických vojenských investic v Evropě po Velké Británii.

Infografika: Pentagon investuje v Evropě

Infografika: Pentagon investuje v Evropě

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist