Americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje členy Severoatlantické aliance, že neplní své závazky ohledně vojenských výdajů. Na posledním summitu NATO v Bruselu dokonce naznačil, že pokud se situace nezmění, mohou se Spojené státy z Evropy stáhnout. Realita je ovšem (zatím) jiná. V čerstvě schváleném armádním rozpočtu na fiskální rok 2019 vzrostly výdaje na tzv. European Deterrence Initiative (v překladu Evropská odstrašovací iniciativa) na 4,7 miliardy dolarů. V roce 2016 přitom výdaje byly jen 789 milionů. Většina půjde na provoz stávajících kapacit, ale značná částka poputuje do východní Evropy.
Pořád platí neformální dohoda z doby rozšiřování NATO, že v nových členských státech nebudou umístěny nastálo žádné cizí jednotky, nejde tedy o vybudování nových základen pro americkou armádu. Například v Pobaltí se to řeší tak, že se zde střídají jednotky různých členských států, které jsou tu na několikaměsíčním cvičení. Nyní Američané investují v Polsku do vybavení základen, aby tam mohli převážet i svou těžkou techniku. Polsko se tak stane druhým největším příjemcem amerických vojenských investic v Evropě po Velké Británii.
Infografika: Pentagon investuje v Evropě
Infografika: Pentagon investuje v Evropě
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist