Cena elektřiny se za rok zdvojnásobila. Důvodem je prudký vzestup nákladů na emisní povolenky a další růst cen uhlí.
Není tak překvapením, že v rámci regionu nejvíce posílily akcie rakouské energické společnosti Verbund, která převážnou část elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů a povolenky se jí netýkají. Z konvenčních výrobců v našem regionu nejvíce posílil ČEZ (o 40 procent), který těží z nižší emisní náročnosti oproti svým polským konkurentům. Dramatický růst cen povolenek, které z loňských pěti eur za tunu vzrostly více než čtyřnásobně, odnesly zejména polské energetiky, které mají emisně náročnější zdroje.
PGE ztratilo třetinu své hodnoty, obdobně jako Enea i Tauron. Růst cen povolenek ale není jejich jediným problémem. Polským energetikám nepomáhají kroky polské vlády, která je nutí k investicím do nových nevýkonných černouhelných elektráren.
K financování těchto kapitálově náročných projektů se musí zadlužit a rušit výplaty dividend. Volné peníze, kterých mají díky rostoucí ceně elektřiny více, tak investují do často nerentabilních projektů. Na menšinové akcionáře zbývá méně. Obavy vzbuzují také debaty o jejich sloučení do dvou větších společností. To všechno jsou důvody, proč investoři ve středoevropském regionu preferují spíše ČEZ.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist