Říká se tomu ironie osudu. Dopoledne poslanec SPD Jiří Kobza pořádal v Poslanecké sněmovně seminář s názvem Svoboda projevu a právo občana na pravdu, na kterém si skupina spřízněnců (Tomio Okamura, Václav Klaus ml., Ladislav Jakl a Petr Žantovský) notovala, jak jsou umlčovaní, cenzurovaní a jak je jim bráněno zjevovat lidu skutečnou pravdu. Večer téhož dne pak v České televizi Kobzův stranický kolega Radek Koten v debatě o migraci zvesela lhal, že v Berlíně si už ženy nedovolí vyjít ven v tričku a sukni. Nikdo ho samozřejmě neumlčoval, nesmysly plácal zcela svobodně. Dotyčné pány tak bystře doběhla karma ve formátu dva v jednom: v jeden moment se ukázalo, že je nikdo necenzuruje a že jsou s pravdou, kterou se tak ohánějí, poněkud na štíru.

Vypadá to jako pouhá životem napsaná anekdota, ale vede ke dvěma podstatným otázkám. Zaprvé: co si vlastně jmenovaní představují pod výrazem "pravda"? A pak zadruhé: proč potřebují vypadat jako utlačovaní, cenzurovaní, nesvobodní, i když to tak evidentně není?

K první otázce. Pravda v pojetí Okamury, Jakla, Kotena, Klause mladšího atd. zjevně nemá nic společného se shodou výroků s rea­litou. Přidržme se pro ilustraci Kotenova výroku v ČT: Pokud se člověk projde po Berlíně, snadno zjistí, že žen v minisukních je tam stejně jako v Praze, a že tudíž Koten jen mele nesmysly. Jenže v pojetí výše zmíněných pánů to vůbec neznamená, že by nemohl mít pravdu − a to pravdu s velkým P. Taková PRAVDA totiž není založená na faktech, je především ideo­logická. Nestojí na evidenci, ale na nezvratném přesvědčení. To je v tomto případě takové, že Západu hrozí zánik skrze invazi muslimských barbarů. A jestliže se jakýkoli, třebaže zjevně nepravdivý, výrok shoduje s touto fundamentální ideologickou "pravdou", je podle nich vlastně v pořádku. Pokud by ho snad někdo kritizoval, je označen za hnidopicha, škůdce, neomarxistu, člověka, který si nevidí na špičku nosu, a kdoví za co ještě. Ideologická pravda je v pojetí zmíněných pánů vždy esem, které přebíjí realitu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru