Tuzemská finanční společnost Conseq, která spravuje úspory několika stovek tisíc drobných klientů, začne obchodovat na samostatném trhu pražské burzy určeném pro akcie menších podniků. Conseq tak chce pomoct burze, která projekt Start spustila v květnu, v její snaze posílit zájem o kapitálový trh.

Jeden z největších správců peněz v Česku plánuje investovat na trhu Start 200 až 300 milionů korun. Peníze vyčlení ze dvou svých stávajících fondů. Do budoucna zástupci společnosti uvažují o založení speciálního fondu určeného pouze k obchodováním s akciemi firem, které na nový trh pražské burzy vstoupí.

"To ale dává smysl až ve chvíli, kdy na trhu Start bude alespoň deset obchodovaných firem," uvedl na pondělní tiskové konferenci Lukáš Vácha, člen představenstva Conseq Investment Management.

Přivést na nový trh více firem je úkol pro generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice. Ten také musí v potenciálních investorech probudit zájem s akciemi na trhu Start obchodovat. Podle Koblice během dvou uplynulých aukcích na trhu akcie nakupovalo a prodávalo několik desítek investorů.

Aby bylo investování na novém trhu dostupnější, rozhodli se zástupci burzy snížit minimální výši investice z původního půl milionu korun na 100 tisíc korun a rozšířit počet obchodních dnů ze čtyř na dvanáct. K tomu navíc přidají ještě tři samostatné dny určené pro vstup nových zájemců na tento trh. Nízký počet obchodních dnů měl chránit akcie firem před případným nezájmem investorů o jejich časté obchodování.

"Měsíční obchodování určitě otevírá dveře regulovaným fondům, se kterými jsme na počátku nepočítali. Samozřejmě se může stát, že v některé aukci nedojde k obchodům, prostě nikdo nebude chtít prodat," uvedl Koblic pro HN. "To jsme ale také říkali od samého počátku, každý přece chápe, že například firma s tržní kapitalizací 100 milionů, nemůže mít likviditu jako firma s hodnotou 300 miliard jako je ČEZ," popsal ředitel pražské burzy. Koblic dále uvedl, že jakmile se počet firem obchodovaných na Startu přiblíží desítce, zvažuje vytvoření speciálního indexu pro tento trh.

Investiční společnost Conseq nakoupí první akcie na novém trhu pro malé a střední podniky při nadcházejícím obchodním dnu. Začátkem října nabídne své podíly investorům výrobce bezpilotních letadel Primoco a developerská společnost UDI Group. Obchodovat bude možné také s akciemi obuvnické firmy Prabos a dodavatele náplní do 3D tiskáren Fillamentum. Tyto podniky na trh vstoupily v květnu. V listopadu se k nim přidá ještě pronajímatel sdílených kanceláří Hub Ventures, který plánovaný vstup na burzu v červnu odložil.

Vácha z Consequ uvedl, že společnost lákají akcie výrobních firem, které na Startu nyní zastupují Fillamentum a Prabos. V říjnu k nim možná přibude ještě společnost Primoco. "K investování do realit máme vlastní nástroje," vysvětlil Vácha s odkazem na fondy, přes které Conseq  investuje do realit, půdy a pozemků.

 O trh Start dosud projevovali zájem hlavně jednotlivci z řad movitějších klientů. Mezi nimi vynikl podnikatel Ondřej Tomek, který se s majetkem v hodnotě zhruba sedm miliard korun řadí mezi třicet nejbohatších Čechů. Conseq je tak první významnou finanční skupinou, která může k trhu Start přitáhnout pozornost velkého počtu klientů najednou.

Zatímco Tomek si pro investice na trhu Start připravil vlastních 100 milionů korun, Conseq bude tyto akcie nakupovat za peníze, které dostal do správy od svých zákazníků.

150 mil. Kč

chystá do akcií menších podniků vložit fond Conseq Invest Akcie Nové Evropy zaměřený na středoevropské firmy. Další peníze půjdou z Conseq globálního akciového účastnického fondu. V něm si klienti firmy spoří na důchod.

"Na jednu stranu si tím rozšiřujeme investiční vesmír akcií, s nimiž můžeme obchodovat. Zároveň také chceme podpořit český kapitálový trh," řekl v rozhovoru pro HN Jan Vedral, spolumajitel a hlavní investiční stratég společnosti Conseq.

Conseq, který Vedral založil v roce 1994 jako obchodníka s dluhopisy. Stará se o finance nejen bohatých jednotlivců, ale i drobných střadatelů. Celkem má Conseq kolem 350 tisíc klientů, od kterých do správy dostal téměř 60 miliard korun. Část z nich je uložena ve fondech, včetně penzijních, které Vedralova společnost založila.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik peněz chce na burze do menších firem Conseq investovat?
  • Od příštího roku plánuje pražská burza rozšířit počet obchodních dnů na trhu Start.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se