Ropa je prakticky jediným vývozním artiklem Libye, ale za současné anarchie a občanské války na ní vydělávají různé ozbrojené skupiny a milice. Ministři zahraničí Evropské unie chtějí zpřísnit dohled nad tím, odkud a pro koho do této severoafrické země proudí peníze za "černé zlato". Na jednání v Lucemburku o Libyi byl i čerstvě jmenovaný český ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Je třeba zajistit spravedlivé rozdělení legálních prostředků z ropy, aby tyto peníze mohla vláda použít na rozvoj země. Státy a centrální banky by měly vytvořit mechanismy, které umožní kontrolovat, jestli tyto nelegální výnosy nejsou prané přes evropské banky a neslouží třeba k nákupu zbraní a prohlubování konfliktu," řekl Petříček.
Libye je rozdělená mezi znepřátelené vlády na západě a východě země, navíc některé oblasti jsou pod kontrolou lokálních milic. Celkem nyní Libye vyváží 1,2 milionu barelů ropy denně. Export však ohrožuje nejistá bezpečnostní situace. Terminály a ropovody jsou často terčem útoků. Navíc libyjská ropná infrastruktura potřebuje opravy, které ale za současné situace není možné provést. Libyjská státní těžařská společnost NOC oznámila, že je schopná zvednout do roku 2023 denní těžbu na 2,2 milionu barelů ropy, ale to by si vyžádalo investice ve výši 18 miliard dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist