Lidé v Česku kladou větší důraz na pojištění majetku než na pojištění života. To je jedna z věcí, kterou se tuzemský pojišťovací trh odlišuje od většiny států na západ od nás. Podle Jana Matouška, výkonného ředitele České asociace pojišťoven, je v tom určitý paradox. Škody na zdraví, které jsou zpravidla tragédií samy o sobě, mají samozřejmě i majetkový přesah. A leckdy vyjdou ještě dráž než škody na majetku. Přesto je Češi stále podceňují. Podle Matouška v tom však vidí i prostor pro pojišťovny, které musí klienty více navádět, aby tento typ rizika nepodceňovali.

Do budoucna se pak podle něj rozšíří různé formy pojištění zdraví či sociálních služeb. Svou roli bude hrát demografický vývoj, tedy zejména stárnutí populace, jež zvýší tlak na veřejné rozpočty.

HN: Co poslední rok přinesl pojišťovacímu trhu?

Zpráva o pojišťovacím trhu za poslední rok se především skládá z výčtu toho, jaké všechny regulatorní předpisy musel absorbovat. A není to otázka posledního roku. Nové regulace, ať už pocházejí z Bruselu nebo ze strany Česka, jsou tím, na co pojišťovny musí vynaložit největší úsilí. Samozřejmě že regulaci zvládnou, ona je v řadě oblastí také dobrá a prospěšná. Ale to obrovské úsilí, jež tomu musíme věnovat, je něčím, co odvádí kapacity od inovace a rozvoje byznysu do budoucnosti. My se musíme dívat dopředu, jaké budou potřeby klientů, společnosti a světa měnícího se technologickým vývojem. To jsou pro nás podstatnější výzvy.

HN: Co těmi výzvami máte na mysli?

Dlouhodobé výzvy jsou bezesporu přírodní katastrofy, kybernetická rizika, penze a soukromé zdravotní pojištění. Měnící se klima ponese stále větší riziko nenadálých a vysokých škod, vůči kterým nejsou firmy a jednotlivci dostatečně pojištěni. Už dnes jsou odhady způsobených škod velkými kybernetickými útoky na úrovni škod velkých hurikánů, roste jejich počet i závažnost.

Třetí oblast, na kterou by se měl pojišťovací sektor daleko více soustředit a kde může být do budoucna prospěšný, jsou zdravotní a sociální služby. Řeč není jen o penzích, ale i o pojištění dlouhodobé zdravotní péče a o produktech soukromého zdravotního pojištění obecně. Při pohledu do budoucna je z demografického vývoje v Evropě i Česku zřejmé, že státní rozpočty budou vystaveny stále vyššímu tlaku. A to z pohledu penzí nebo udržitelnosti zdravotních služeb v souvislosti s tím, jak roste průměrná délka věku. A pojišťovny se mohou se svými produkty stát součástí řešení.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kterým směrem může do budoucna růst český pojistný trh?
  • Jak velké jsou nůžky mezi rostoucími náklady v oblasti povinného ručení a jeho cenou pro klienta?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se