Na 700 školáků z francouzského města Provins na jihovýchod od Paříže čekala po návratu z podzimních prázdnin změna. Místo "běžného" oblečení si mohou vzít do státní školy uniformu. Ty se ve Francii nenosí, výjimkou jsou pouze francouzská zámořská území a pak soukromé, především katolické školy.

Město Provins tak drží ve Francii prvenství. O uniformách přitom rozhodli sami rodiče. Loni v červnu si to odsouhlasili − "pro" hlasovalo 62 procent rodičů.

Uniformy v modré barvě, které vyjdou na 137 eur, tedy 3500 korun, ale nejsou povinné. "Bude je nosit tak polovina dětí," očekává starosta města Olivier Lavenka z konzervativních Republikánů. "Je to pro nás experiment. Po několika letech ho vyhodnotíme," dodal starosta, který se o zavedení nepovinných uniforem zasadil. Za děti z chudších rodin náklady spojené s nákupem uniformy převzala právě jeho radnice.

Kolem jeho kroku se ve Francii rozvířila velká debata. Už předloni během prezidentských voleb slibovali kandidáti Francois Fillon nebo Marine Le Penová, že uniformy zavedou. Po tom volají i někteří rodiče z chudších čtvrtí. Domnívají se, že jednotné oblečení zahalí rozdíly v příjmové nerovnosti.

Francouzský ministr školství Jean-Michel Blanquer naznačil, že školám dá volnou ruku a ty si samy mohou rozhodnout, zda je chtějí, či ne. Ministr je ale proti povinnému zavedení v celonárodním měřítku.

Související