Byl to jeden z velmi mála světlých momentů temného období zvaného druhá republika. Mravní autorita masarykovského státu ležela po Mnichovu na lopatkách, nastal čas pragmatismu, cynismu a negace ideálů všeho druhu.

A do toho se 17. prosince 1938, právě před osmdesáti lety, objevil na poslední stránce sedmého čísla čtvrtého ročníku dětského časopisu Mladý hlasatel nový kreslený seriál.

Jakýsi prozatím bezejmenný blonďatý hoch − jméno Mirek Dušín se čtenáři dozvěděli až později − v něm zachraňoval tmavovlasého Jarku Metelku před útokem party zvané Černí jezdci.

S každým dalším týdnem se příběh spisovatele Jaroslava Foglara (1907−1999) rozrůstal o nové postavy, až se v pátém pokračování 14. ledna 1939 představil kompletní pětičlenný klub Rychlé šípy. Na pomnichovském spáleništi jako by se rozsvítilo. Pětice čestných, charakterních kluků pomáhala dobru a stavěla se zlu. Z prachu povstal ideál, který − jak se dalo usuzovat z mimořádné čtenářské odezvy − tehdejší mládež postrádala a poptávala.

Rychlé šípy ale byly i jakýmsi potvrzením pověsti o blanických rytířích. Vždyť Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka přispěchali na pomoc v době, kdy bylo Čechům nejhůř. A to nikoli jednou, ale hned třikrát. Během relativizace hodnot v obdobích po rocích 1938, 1945 a 1968 pomohly nastupujícím generacím udržet jasnou představu o tom, co je správné a co naopak špatné.

Touha po záhadách

Vznešenou pointu zařídily Rychlým šípům pochopitelně až dějinné kotrmelce 20. století ve střední Evropě. Foglar s tím nemohl počítat, jeho úmysl byl komornější a také praktičtější. "Prvních deset pokračování vlastně není přímo o Rychlých šípech, ale o partě Černých jezdců. Jaroslav Foglar tak reagoval na podněty ze svého okolí, na to, v jakých skupinách děti té doby žily a co dělaly ve volném čase," konstatuje veterán a historik skautského hnutí Václav Nosek-Windy. "Věděl, co nedobrého se v partách někdy děje, a nabídl dětem jako příklad jiné chlapce, kteří se také bavili, prožívali svá dobrodružství a svou činností stranili a prospívali dobru a zavrhovali zlo," uvádí v ediční poznámce k soubornému vydání všech 316 dílů legendárního seriálu.

Samotný autor bližší okolnosti vzniku Rychlých šípů nikdy neobjasnil. Naopak o nich s odstupem času záměrně mlžil. "Znal jsem staré uličky a plácky v Praze i v jiných městech, která jsem sjezdil. A tu jsem narazil na partu výborných chlapců, velmi podnikavých, statečných, kteří o úžasná dobrodružství takřka zakopávali na každém kroku. K leckterým jsem jim i dopomohl," přiživoval Foglar ve vzpomínkové knize Život v poklusu dohady, zda má pětice chlapců původ v jeho fantazii, nebo ve skutečnosti. "Slovo dalo slovo a já je přiměl, aby si založili náš čtenářský klub. Což se také stalo, po různých příhodách si dali název Rychlé šípy, a můj sen se začal naplňovat," líčí, jako by právě zdání autenticity bylo jeho cílem.

Ve skutečnosti mu šlo, jak se na sklonku života svěřil, především o motivaci čtenářů toužit a pátrat po tajemnu a neznámu. "Toužíme obvykle jen po tom, co nemáme, co neznáme… Touha byla splněna, už není nač se těšit, po čem se pídit, o čem přemýšlet a snít. A tak by to dopadlo i s Rychlými šípy, kdybych je teď prozradil," vysvětloval v roce 1998 jedenadevadesátiletý autor, proč kolem slavné pětice dělá tajnosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.