Od roku 2014, kdy do vedení Generálního finančního ředitelství (GFŘ) nastoupil Jiří Žežulka, začala finanční správa ve velkém využívat takzvané zajišťovací příkazy − mimořádný prostředek k zadržení peněz firmám, u nichž se objevilo podezření z daňových úniků.
V roce 2013 jich bylo vydáno 457, další rok už přes tisíc a v následujících třech letech ještě téměř o polovinu více. Radikální nástroj dopadl na dva tisíce firem, některé dokonce zlikvidoval. Berní úředníci také postupně zajišťovali menší a menší částky. V roce 2013 šlo průměrně o 22 milionů korun, v roce 2015 to bylo už jen 8,6 milionu a za prvních deset měsíců loňského roku dokonce průměrně čtyři miliony korun. Na začátku prosince 2018 finanční správa evidovala už 262 správních žalob, kde se postižené firmy domáhaly toho, aby soud zajišťovací příkaz přezkoumal. V těchto řízeních byli správci daní úspěšní jen v 69 procentech (údaj k 3. prosinci 2018).
Tiskový mluvčí úřadu Petr Habáň nepřipouští, že by počet soudních sporů svědčil o nadužívání tohoto nástroje. "Z celkových čísel vyplývá, že většina subjektů postup finanční správy vůbec nerozporuje u soudu. Je jasné, že čím více zajišťovacích příkazů bylo vydáno, tím vyšší je pravděpodobnost, že se některý z dotčených subjektů bude bránit soudní cestou," říká.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dočtete:
- Argumenty Generálního finančního ředitelství.
- Příběh propuštěného Petra Tarandy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.