Předstihové ukazatele, někdy označované jako měkká data, mají řadu výhod i nevýhod. Na rozdíl od tvrdých výkazů jsou zatíženy jistým chybovým šumem. Ovšem výhodou je jejich rychlá dostupnost, téměř o dva až tři měsíce dříve než první "tvrdá data". Nejsou tak ideální nástroj k odhadování, zda růst ekonomiky je 1,3 procenta, nebo 1,8 procenta, ale vcelku spolehlivě indikují změny trendu.

Druhá polovina loňského roku byla v eurozóně ve znamení velkého propadu všech předstihových ukazatelů, které postupně doběhla i slabá reálná data. Zpomalení se netýkalo jedné země, ale plošně jde přes celou ekonomiku eurozóny.

Lednové výsledky předstihových ukazatelů přinášejí další ledovou sprchu a svojí úrovní už nenaznačují jen zpomalení, ale je možné začít diskutovat o poklesu. Evropská ekonomika do nového roku evidentně nevstupuje v nejlepší kondici. Vedle zpomalení globální ekonomiky specifické potíže trápí automobilový průmysl a opatrnost ve výdajích začínají naznačovat i domácnosti.

Tento vývoj má samozřejmě několik implikací. Jednou z nich je, že ECB letos asi celý rok bude pokračovat v politice záporných úrokových sazeb a případné zvyšování sazeb se může opět odložit na neurčito. V říjnu ve své funkci skončí Mario Draghi a může být prvním prezidentem ECB, který nikdy nezvýšil úrokové sazby.