V Poslanecké sněmovně se objeví prezidenti nebo viceprezidenti všech šesti globálních koncernů, které mají zájem o stavbu jaderného reaktoru v Dukovanech. Na seminář, který ve čtvrtek 21. února proběhne pod záštitou místopředsedy sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, už má hospodářský výbor přes 150 zájemců. Na prezentaci zahraničních koncernů se chystá i premiér Andrej Babiš (ANO) či Daniel Beneš, šéf energetické společnosti ČEZ, jež Dukovany provozuje.
"Očekávám, že výrobci se představí, aby vláda mohla s větší mírou informací připravit výběrové řízení pro dostavbu našich jaderných zdrojů," řekl Filip.
O zakázku, jejíž očekávaný rozpočet je 250 až 300 miliard korun, mají zájem ruský Rosatom, francouzská EdF, korejská KHNP, čínská CGN, francouzsko-japonské konsorcium Areva/Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.
Z této šestice se v poslední době nejvíce hovoří o dvou z nich. Rosatom v minulosti stavěl "staré" Dukovany a je s ním propojena řada tuzemských strojírenských firem. Dalším výrazným zájemcem je korejská KHNP, které se ve Spojených arabských emirátech podařilo dokončit jaderný projekt Bakarah ve stanoveném čase a víceméně plánovaném rozpočtu.
Ve sněmovně se objeví i kritici výstavby. "Pan Filip je v energetice prodlouženou rukou Hradu. Proto určitě má smysl na takové akci být," řekl Michal Šnobr, zástupce minoritních akcionářů ČEZ spojených s investiční skupinou J&T, kteří kritizují dopady stavby Dukovan na hodnotu majetku akcionářů.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte o novém jaderném výboru pod vedením Jaroslava Míla a problémech spojených s výstavbou dalšího bloku jaderné elektrárny v Dukovanech.
- První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Nově všechny články v audioverzi