To, jak dlouho už nesmějí používat telefony, mají některé děti z pražské Základní školy Antonína Čermáka v Praze 6 spočítáno naprosto přesně. "Rok a tři měsíce," říká bez rozmyslu deváťák Jirka. Zákaz platí nejen při vyučování, ale i o přestávkách. K podobnému opatření už v Česku přistoupilo více škol. Česká školní inspekce potvrzuje, že jich přibývá, sama se zakazováním mobilů ale nesouhlasí.

Školy kvůli soustředění zakazují dětem mobily i o přestávkách. Podle inspekce jde ale o neodůvodněný zásah do soukromého práva

Vedení dejvické školy o zákazu mobilů začalo uvažovat hlavně proto, že žáci už oddechový čas mezi hodinami netrávili jinak než s telefony v ruce. "Seděli na chodbě, jeden držel mobil a tři mu koukali přes rameno," popisuje třídní učitelka 9. A Alice Řeháková s tím, že ve škole býval o přestávkách až nezvyklý klid. Teď je tam mnohem živěji. Děti pobíhají po chodbách, povídají si, dohánějí domácí úkoly nebo si čtou knížku. "Zvýšila se nám návštěvnost knihovny," podotýká zástupkyně ředitele Eva Křížová, podle níž se zlepšilo i soustředění žáků v hodinách.

Dřív koncentraci rozbíjelo zvonění telefonů či psaní zpráv pod lavicí. Žáci podle zástupkyně ředitele zákaz, který odhlasovali rodiče, vesměs respektují. "Je to pravidlo, které teď do školy patří. Stejně jako že mají nosit žákovskou knížku nebo se přezouvat," tvrdí Křížová a dodává, že učitelé dětem potřebu zákazu vysvětlovali a zpočátku za jeho porušení nerozdávali poznámky.

"Přece už máme rozum"

Ani po více než roce se nedá říct, že by všechny děti přijaly opatření za své. "Pořád nás to štve," říkají svorně deváťáci z Prahy 6. Myslí si, že už jsou dost velcí na to, aby si sami dovedli určit, kdy telefon používat a kdy ne. "Na druhém stupni už si lidé řeší svoje věci. I vztahy. Třeba si píšou s někým, koho mají rádi," vysvětluje deváťák Mikuláš. A dodává, že kdo chce, zákaz dovede obejít.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.