Podíl bytů kupovaných na investici v posledních letech výrazněji vzrostl. Přispěly k tomu dostupné hypotéky, stabilní ekonomika a příznivá finanční situace Čechů. Přibývá rovněž zájemců o bydlení v tuzemsku ze zahraničí, což platí zejména pro Prahu. Mezi kupci však už není tolik spekulantů na růst cen nemovitostí z Británie či Irska, jako tomu bylo několik let před nástupem krize, která se po roce 2007 rozšířila do světa z USA. Zájemci jsou z řad Západoevropanů, kteří se plánují v Česku dříve či později usadit.
"Poptávka ze zahraničí je čím dál silnější," říká Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů ve společnosti PSN, někdejší Pražské správě nemovitostí. "Česká republika je vnímána jako bezpečný stát a je tu práce, byť za výrazně menší peníze než jinde v západní Evropě," dodává dlouholetý zaměstnanec PSN.
Do Prahy se stěhují například Němci či Francouzi. "Není jich tolik, ale jsou to lidé, kteří už nějakou negativní zkušenost ze svých vlastí mají, a jsou tedy schopni přehodnotit život velmi rychle. Pro tyto lidi je hodnotou klid," říká Padevět. Navíc je česká metropole poměrně multikulturní.
Co se dočtete dál
- Do Prahy na penzi? Proč ne, třeba i na hypotéku. A když už investovat, tak...
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist