Krize koalice. Tak se vyjádřil šéf TOP 09 Jiří Pospíšil k výroku pražského primátora Zdeňka Hřiba, že by Praha měla zjistit pomocí elektroměrů, kolik je zde prázdných bytů. A protože Praha řeší bytovou krizi, dalším krokem by mohlo být uvalení speciální daně na takový byt. Sice by si to žádalo kompletní změnu legislativy a ani není úplně jasné, jak moc dlouhá "odstávka" elektřiny by si definice prázdného bytu vyžadovala, je vcelku jasné, že ne všichni v pražské koalici jsou s podobným návrhem srozuměni. V zásadě je to pro TOP 09 nepřijatelným návrhem do soukromí.

Ve skutečnosti vůbec není špatné zjistit, kolik je v Praze prázdných bytů. A není ani potřeba se specializovat pouze na investiční byty, které si pořizují cizinci a tím podle mínění mnoha českých politiků i běžných občanů táhnou ceny vzhůru. Třeba v červenci 2017 vyšla na serveru Prazdnedomy.cz statistika, z níž vyplynulo, že je v Praze 1646 prázdných objektů a to včetně těch, které se nacházejí v nejdražších a nejzajímavějších oblastech typu Starého Města či Hradčan. Pokud by byly obyvatelné, podle tehdejších odhadů by se bytový fond okamžitě zvětšil o 6,5 tisíce bytů.

Loni v létě pak vyšla analýza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Ta poukázala, že samotné město má ve vlastnictví na devatenáct set prázdných bytů. To, že jejich opravě a uvedení do "provozu" brání nedostatek peněz, se dá pochopit. Podstatně méně pochopitelné je už to, že byty jsou sice města, ale většinu z nich spravují městské části a magistrát jim prý nemůže mluvit do toho, jak s nimi mají nakládat. Jednoduše shrnuto, prázdné byty by byly, ale nikdo nemá žádnou velkou chuť s nimi něco dělat. Spíš než zjišťovat, kdo kde bydlí či nebydlí, by si mělo město úplně nejdřív říci, co vlastně bude dělat se svým majetkem.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.