Krize koalice. Tak se vyjádřil šéf TOP 09 Jiří Pospíšil k výroku pražského primátora Zdeňka Hřiba, že by Praha měla zjistit pomocí elektroměrů, kolik je zde prázdných bytů. A protože Praha řeší bytovou krizi, dalším krokem by mohlo být uvalení speciální daně na takový byt. Sice by si to žádalo kompletní změnu legislativy a ani není úplně jasné, jak moc dlouhá "odstávka" elektřiny by si definice prázdného bytu vyžadovala, je vcelku jasné, že ne všichni v pražské koalici jsou s podobným návrhem srozuměni. V zásadě je to pro TOP 09 nepřijatelným návrhem do soukromí.

Ve skutečnosti vůbec není špatné zjistit, kolik je v Praze prázdných bytů. A není ani potřeba se specializovat pouze na investiční byty, které si pořizují cizinci a tím podle mínění mnoha českých politiků i běžných občanů táhnou ceny vzhůru. Třeba v červenci 2017 vyšla na serveru Prazdnedomy.cz statistika, z níž vyplynulo, že je v Praze 1646 prázdných objektů a to včetně těch, které se nacházejí v nejdražších a nejzajímavějších oblastech typu Starého Města či Hradčan. Pokud by byly obyvatelné, podle tehdejších odhadů by se bytový fond okamžitě zvětšil o 6,5 tisíce bytů.

Loni v létě pak vyšla analýza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Ta poukázala, že samotné město má ve vlastnictví na devatenáct set prázdných bytů. To, že jejich opravě a uvedení do "provozu" brání nedostatek peněz, se dá pochopit. Podstatně méně pochopitelné je už to, že byty jsou sice města, ale většinu z nich spravují městské části a magistrát jim prý nemůže mluvit do toho, jak s nimi mají nakládat. Jednoduše shrnuto, prázdné byty by byly, ale nikdo nemá žádnou velkou chuť s nimi něco dělat. Spíš než zjišťovat, kdo kde bydlí či nebydlí, by si mělo město úplně nejdřív říci, co vlastně bude dělat se svým majetkem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.