Tahle země není pro děti, napadne člověka, když sleduje debatu na téma rodičovská či nedostatek školek a jeslí. Tahle země ovšem není ani pro staré, jak ukazuje debata o financování sociálních služeb, kterým ministerstvo práce kvůli neochotě ministerstva financí odmítá navýšit příspěvky z rozpočtu.

Naštěstí se zdá, že tahle země je alespoň pro ty, kteří nespadají ani do jedné z výše zmíněných kategorií, takže by bylo načase s tím něco dělat. Čímž není myšlena další analýza současného nevyhovujícího stavu, ale restart, který by neznamenal výrazné zdražení.

Pokud například studie (zahraniční) ukazují, že vyšší výdělky žen, ale také vyšší porodnost přímo závisejí na tom, jaké služby stát nabízí rodičům malých dětí (například právě jesle), potom je tlak na navyšování rodičovské a na ponechání její v zahraničním srovnání skoro neuvěřitelné délky vysloveně kontraproduktivní.

Obdobné je to i u sociálních služeb, jejichž financování připomíná černou díru. Dotace na sociální služby se za poslední čtyři roky zdvojnásobily, o 20 procent stouply výdaje na příspěvek na péči. Výsledek? Sociální služby jsou ve většině krajů těžko dostupné.

Nekonečnou čekací dobou proslul i příspěvek na péči, kterého se ti nejpotřebnější mnohdy nedožijí. Bez ohledu na rostoucí výdaje hlavní záchrannou "sociální" síť nakonec poskytují nemocnice. Ty jsou ovšem placené jiným resortem, takže se sociálnem oficiálně nemají nic společného. Což samozřejmě není pravda.

Ti, kteří sledují demografii, vidí, že počet lidí nad 65 let věku prudce roste: z 12,2 procenta v roce 1987 na současnou jednu pětinu z celkové populace. A bude hůř. Namísto diskusí na téma, komu a kde přidat a co všechno zalátá rozpočet, vyžaduje sociální systém změnu. Takovou, jež pomůže cíleně těm, kteří sociální služby skutečně potřebují. A i když se bezpochyby nebude líbit všem a bude se politicky těžko prodávat (na rozdíl od sloganu "přidáme všem"), v zájmu přežití mladých i starých je nezbytná.

Související

Komentáře ke článku

Václav Mucha 15.05.2019 11:47
Jak tak sleduju vývoj situace v ČR, jenom si čím dál víc říkám "každej sám za sebe". Na stát se nejde spolehnout ve školství, v dopravě, ve zdravotnictví, ani v sociální sféře a vzhledem k demogr. vývoji opravdu bude jenom hůř. Kdo nebude mít ve stáří podporující děti a naspořeno bokem, bude o chlebu a vodě. To je realita, analýzy neanalýzy.
Jakub Pohl 15.05.2019 08:32
Nezbývá mi než se ke článku vyjádřit, ať to bude znít jakkoliv. Souhlasím s tím, že kvalita služeb v oblasti sociální péče je nízká, ale černá díra je způsobena tím, že peníze mnohdy mizí u občanů, kteří zneužívají celý sociální systém. Místo toho aby se ministerstvo zaměřilo na kontrolu kam peníze mizí, za co jsou utraceny a kdo systém zneužívá, berou se peníze skupinám, které se buď ještě bránit nemohou nebo už se bránit nemohou. V případě ministerstva sociálních věci je více kostlivců, které ovšem nikdo na ministerstvu otevírat nechce. Ať už se jedná o výše zmiňované zneužíváni sociálních dávek či vyplacení průměrných důchodu občanům, kteří dávky v minulosti zneužívali a tím se dostáváme k tomu, že zde žijí určité skupiny lidí, kteří jsou tzv. černí pasažéři systému a těmto skupinám by se mělo krátit, ne těm, kteří do systému celý život přispívají nebo přispívat v budoucnu mohou.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru