Potvrdí-li se nedělní předběžné výsledky, bude si moci třiatřicetiletý lídr rakouských lidovců Sebastian Kurz vybírat, s kým sestaví novou vládu. Podařilo se mu totiž něco, o čem v dnešní Evropě se stále rozdrobenější politickou scénou sní šéfové všech stran: když už nemáme většinu sami, musíme mít jen jednoho partnera, ne vícečlennou koalici. V podobné situaci je například Andrej Babiš v Česku (i když jeho koalici s ČSSD drží ještě komunisté) a za dva týdny se může přihodit i Jaroslavu Ka­czyńskému v Polsku, pokud opozice dokáže zmobilizovat dostatek voličů, aby naředili očekávané vítězství vládnoucích konzervativců.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se