Potvrdí-li se nedělní předběžné výsledky, bude si moci třiatřicetiletý lídr rakouských lidovců Sebastian Kurz vybírat, s kým sestaví novou vládu. Podařilo se mu totiž něco, o čem v dnešní Evropě se stále rozdrobenější politickou scénou sní šéfové všech stran: když už nemáme většinu sami, musíme mít jen jednoho partnera, ne vícečlennou koalici. V podobné situaci je například Andrej Babiš v Česku (i když jeho koalici s ČSSD drží ještě komunisté) a za dva týdny se může přihodit i Jaroslavu Kaczyńskému v Polsku, pokud opozice dokáže zmobilizovat dostatek voličů, aby naředili očekávané vítězství vládnoucích konzervativců.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









