Představte si, že byste měli doma malé zařízení, které může každý měsíc analyzovat stovky parametrů vašeho krevního obrazu. Z jediné kapky krve. Viděli byste vývoj vlastního zdravotního stavu jako film. Mohli byste včas zahlédnout zárodky chorob a léčit je. Ještě v roce 2014 si svět myslel, že má tuto zdravotní revoluci na dosah. Vynálezkyně zázračného přístroje vybrala od investorů 900 milionů dolarů a patřila mezi nejnadějnější ženy naší planety.
Jenže pak se ukázalo, že šlo jen o iluzi. Byl to jen kmitající stín naděje, že by každý mohl mít včas informace nutné ke své léčbě. Velká federální porota v USA to v roce 2019 nazvala jinak: podvod. Kvůli tomu zakladatelka firmy Theranos Elizabeth Holmesová dnes stojí před soudem. Její případ otřásl důvěrou investorů v Silicon Valley. Ukázalo se, že dělat revoluci ve zdravotní péči je něco úplně jiného než udělat appku, v níž si lidé posílají fotky a smajlíky.
Žena, která nikdy nemrkne
Elizabeth Holmesová v devatenácti letech odešla ze Stanfordovy univerzity, aby se věnovala podnikání. Vzhlížela k ikonám inovativních technologií, jako byl Steve Jobs. Dokonce se jako on i oblékala. Jejím snem bylo zvýšit dostupnost krevní diagnostiky, zrušit faktický monopol dvou velkých laboratoří v USA a snížit cenu. Jak později mnohokrát opakovala na přednáškách, inspiroval ji osud jejího strýce, kterému lékaři zjistili rakovinu tak pozdě, že se již nedalo nic dělat.
Holmesová vymyslela nanoteiner − mikrozkumavku, do níž se nabere kapka krve z prstu. Nanoteiner měl putovat do přístroje Edison, který provádí testy. Na co dřív byla potřeba velká laboratoř se spoustou lidí, to měla teď zvládnout kouzelná bedna 1,5 × 1,5 metru. Mnohem rychleji a mnohem levněji, díky automatizaci, zapojení čipů a softwaru.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.