Nejmladší hlavní město v regionu bylo ještě v 90. letech chudší a ošklivější příbuznou ostatních metropolí. Od té doby ale Bratislava ušla velký kus cesty a prožívá svou "success story". Podíl na tom měl vstup země do Evropské unie, nebývalý hospodářský růst v uplynulé dekádě, nová generace podnikatelů, kteří městu na Dunaji vtiskli mladistvý elán, a také výjimečná poloha na hranici tří států. Není proto divu, že se z Bratislavy stala v uplynulých letech oblíbená destinace nejen českých mileniálů.
Oživená tržnice
"Bratislava je jakýmsi symbolem koncentrované Evropy na jednom místě. Jejími výhodami jsou "neobjevenost", bezpečnost a dobrá dostupnost. Není plná turistů, její krásy si můžete užít nerušeně i v centru města, kde ochutnáte lokální gastronomii, zažijete pouliční koncert a můžete se bavit s místními obyvateli," shrnuje výjimečnost Bratislavy Maroš Plitko z Bratislavské organizace cestovního ruchu.
Symbolem tohoto přerodu v moderní metropoli se stalo oživení budovy Staré tržnice v samém středu města. Historický objekt byl ještě na počátku desetiletí nevyužívaný a chátral. V roce 2012 ovšem vzniklo seskupení Aliancia Stará Tržnica, sdružující 11 profesionálů z různých podnikatelských i neziskových oblastí. "Společnými silami vytvořili projekt revitalizace Staré tržnice na městské centrum nabízející trhy, služby a kulturu," vysvětluje mluvčí aliance Denisa Chylová.
Kdo chce zažít tu pravou atmosféru potravinového trhu, měl by do Staré tržnice vyrazit vždy v sobotu od devíti do 15 hodin. Najde tu potraviny od regionálních farmářů a pěstitelů, zahraniční speciality i množství zážitků − divadélka pro děti či komunitní kuchyni.
Po zbytek týdne slouží prostor veřejným diskusím, konferencím, koncertům, fungují zde i kavárna, vinárna nebo minipivovar.
Pestrá historie
Po Staré tržnici následuje poznávání okolí. Kdo chce památky, galerie a muzea, mrkne do bedekrů. Do Bratislavy ale táhne obzvláště gastroturistika. Oblíbené je například bistro Funki Punki, servírující sladké, slané i veganské palačinky. Na volný stůl se vyplatí počkat i v jedné ze tří poboček Svadby a Kari, kde si s láskou připravují vlastní kari pasty.
Snad největším pokušením pro neznalého cestovatele jsou desítky pouličních bister s jídlem do ruky. Při chůzi historickým centrem lze každou chvíli potkat člověka s pravými belgickými hranolky z Orbis Street Food, s burgerem s trhaným vepřovým z NYC Corner nebo se zdravým džusem z FACH Bratislava. Nelze se pak divit, když se u některého z těchto bister sami zastavíte.
Samozřejmostí jsou i desítky útulných kavárniček, které ve slovenské metropoli vyrostly jako houby po dešti.
"Bratislava fascinuje i velmi pestrou historií. Jedním z nejočividnějších odkazů na vícejazyčné město je budova v Panské ulici, kde na fasádě vidíte nápis v maďarštině, slovenštině a němčině," nastiňuje Árpád Korpás, místopředseda sdružení Bratislavské rožky. To už několik let na svých webových stránkách schraňuje historii města, aby zcela nevymizela. "Pro ty, kdo chtějí zažít více z minulosti, doporučuji dříve hradbami obehnanou část Starého Města a nevynechat Dóm sv. Martina, Michalskou bránu, Primaciální palác a Prezidentský palác," doporučuje Korpás.
Noc v botelu
Po historickém okénku přichází večer. Na vyjmenování jednotlivých lákadel, která Bratislava nabízí po setmění, zde není prostor. Neprohloupíte ale, když si před cestou uděláte rezervaci v tajuplném Michalska Cocktail Roomu. Bar je velmi dobře ukrytý před okolním světem a na cestu je nutné se zeptat prověřených osob. A ten dlouhý špalír lidí, okolo kterého půjdete, čeká na vpuštění do KC Dunaj, nejproslulejšího hudebního klubu široko daleko.
Pokud člověk nejede do Bratislavy jen na skok, měl by si sehnat i ubytování. Klasické hotely nebo Air-bnb jsou pěkné, jestli ale chcete něco speciálního, je možné využít i botely a lodní hotely. V Bratislavě je jich hned několik a každý nabízí atmosférický zážitek, kterému se běžný hotelový pokoj nevyrovná ani náhodou.
Tradiční zastávkou každého bratislavského výletu je návštěva UFO, restaurace na vrcholku Mostu SNP, odkud je výhled na celé město a za dobrého počasí lze zahlédnout i vrcholky Alp. Takřka středomořskou atmosféru s množstvím restaurací a klidných zákoutí k relaxaci pak nabízí promenáda Eurovea na levém břehu Dunaje.
Článek byl publikován v komerční příloze HN Dovolená na Slovensku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist