Když se hackeři probourají do počítačových systémů nemocnic, mohou zásadně ohrozit zdraví pacientů. Nemusí tak ochromit jen běžný provoz, jako je vystavování receptů či dostupnost webových stránek − na počítačích závisí i stále více vyšetření a zákroků. Nedávné kyberútoky v Brně, Kosmonosech či Benešově odkryly, jak jsou zdejší zdravotnická zařízení snadno zranitelná. Průzkum HN mezi největšími nemocnicemi v zemi nyní navíc ukazuje, že většina z nich nesplňuje všechny zákonné požadavky, které by měly jejich počítačové sítě chránit před napadením zvenčí.

HN oslovily všech 16 nemocnic, které stát považuje za páteřní, a proto se už více než rok musí řídit zákonem o kybernetické bezpečnosti. Nemocnice ale přiznávají, že zavést mnohá technická opatření je pro ně nemožné.

"Neznám nemocnici, která by dneska byla se zákonem úplně v souladu," řekl náměstek pro IT ve Fakultní nemocnici Olomouc Antonín Hlavinka. Tři zařízení nechtěla dotazy komentovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se