Během nejbližších týdnů se rozhodne o tom, jak moc současná krize ovlivní platy státních zaměstnanců. Odboráři navrhují zvyšovat platy podobně jako v předchozích letech hospodářského růstu, ekonomové říkají, že vývoj příjmů − zejména úředníků − by měl kopírovat vývoj státních příjmů, a tedy celé ekonomiky. Ministři se zatím k otázce nechtějí za svoje resorty vyjadřovat.

Podle šéfa největší centrály Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by měly tarify v příštím roce růst podle profesí o sedm až patnáct procent.

Nejvyšší navýšení od ledna prosazuje pro zdravotníky, desetiprocentní pro učitele a sedmiprocentní pro hasiče, policisty a ostatní zaměstnance, jako například úředníky. "Náš požadavek dělá něco kolem deseti miliard. To je za poměrně málo peněz silný stabilizační efekt pro 60 tisíc pracovních míst," uvedl Středula ke svému návrhu poté, co představil záměr ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se