Současný ředitel BIS Michal Koudelka není dobrý manažer a tajná služba nerozumí ekonomice. Tak lze shrnout vyjádření prezidenta Miloše Zemana pro Parlamentní listy. Zeman zmínil, že předal premiérovi Andreji Babišovi materiál na Koudelku, který mu vypracoval bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom. Podle Respektu začal Rom v Kanceláři prezidenta republiky pracovat 1. srpna. Ve vedoucích funkcích BIS působil 27 let, z toho menší část pod Koudelkou.

S nadsázkou tak lze říct, že v jednom má Zeman pravdu. Koudelka manažersky selhal. Pokud u něj na vrcholné pozici pracoval člověk, který je svolný okamžitě přestoupit k někomu, kdo "jeho" instituci dlouhodobě kritizuje, a ochotně sepsat materiál na svého bývalého šéfa, lze to ex post brát jako chybu. Ovšem ani ředitel BIS není diktátor, a Koudelka se přece jen vliv Roma snažil omezit.

Ve státní službě a v té tajné zvláště by mělo platit pravidlo: Pokud se ti něco nelíbí, tak na to upozorni, pokud se nic nezmění, odejdi. Ale hned. Praxe, kdy nespokojenec pobírá léta královský plat v instituci, která přitom podle něj nepracuje dobře, počká si na lukrativní nabídku a pak si z bezpečí vyřizuje účty, je pokrytecká.

Související

Ale podle všeho je formulace o špatném managementu jen výmluva a reakce na kritiku, že Rom je stále vázán mlčenlivostí, a jaké informace tudíž může jeho materiál vlastně obsahovat (pokud tedy neporušuje zákon). Oficiálně by tak nyní měl prezident vědět, že v čele odboru A měl být pan Vopička, a ne pan Vomáčka.

Podle Zemana také BIS české ekonomické zájmy nechrání, ale spíše poškozuje. Nechť se prý do tendru na dostavbu Dukovan přihlásí kdokoliv a ať vyhraje ten, kdo nabídne nejlepší cenu a nejlepší technické parametry. "Čím méně uchazečů, tím vyšší nabízená cena," argumentuje prezident. Zeman by si však měl uvědomit, že "zájmy" jsou něco jiného než samotné peníze. V této logice bychom totiž měli zřejmě kývnout i na případnou nabídku Severní Koreje, pokud cenu "výhodně" srazí výměnou za trochu toho jaderného materiálu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru