Světové ekonomické velmoci uznávají nebezpečí plynoucí ze spalování fosilních paliv a chtějí se stát uhlíkově neutrálními. Tím by se nárůst koncentrace hlavního skleníkového plynu v atmosféře zastavil a růst průměrné teploty na zeměkouli by podle modelů a za předpokladu nezměněné aktivity Slunce zůstal v jakž takž únosných mezích. Cíl Evropské unie dosáhnout uhlíkové neutrality nejpozději k roku 2050 je známý. Na stejné lodi jsou po vítězství Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách i Spojené státy, dnes největší ekonomika světa. A Čína, která se největší ekonomikou během pár let stane? Dokonce ani ta skleníkové plyny nebagatelizuje a masivně investuje do obnovitelných zdrojů. Na konci září se pekingské politické vedení překvapivě zavázalo drasticky omezit emise CO2 a uhlíkové neutrality dosáhnout jen 10 let po Evropě a USA.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se