Byl pátek 13. března, den po vyhlášení prvního nouzového stavu. Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba byl ve funkci teprve dva měsíce. Uprostřed noci mu náhle zazvonil telefon. Měl z něj uslyšet hodně špatnou zprávu. Ministerstvo zdravotnictví vybralo bohunickou nemocnici jako hlavní covidové zařízení v kraji, a když Štěrba nastupoval, očekával problémy kvůli počínající pandemii koronaviru. Netušil ale, že mu práci ztíží ještě největší kybernetický útok, jaký české zdravotnictví pamatuje. Útoky hackerů na nemocnice ale neutichají, o víkendu "spadly" systémy třem poliklinikám v centru Prahy. 

"Byl to velký šok. Systém se zcela zhroutil. Nemocnice padla během několika minut a v podstatě přestala fungovat," vzpomíná Štěrba po roce od útoku. Okamžitě vyrazil do práce. "Museli jsme začít zjišťovat rozsah té katastrofy. Bylo potřeba rozjet alespoň kritické věci nutné pro péči o pacienty," vzpomíná Štěrba na svou zkušenost před rokem.

Šok, který zažil Štěrba není v českém zdravotnictví nic neobvyklého a současné dění ukazuje, že hackeři napadají zdravotnická zařízení běžně. Naposledy o víkendu se jejich terčem staly tři polikliniky v centru Prahy, které se stále potýkají s následky. Lékaři například přišli o přístup do databází laboratoří a nemohou se dostat k informacím o pacientech. Útok vyšetřuje policie. Důsledky loňských hackerských útoků byly ale ničivější.

Přestaly fungovat některé přístroje napojené na centrální nemocniční síť. Nešlo jen o bohunickou centrálu. Kyberútok zasáhl i Dětskou nemocnici a Porodnici na Obilním trhu, které pod druhou největší nemocnici v Česku spadají. Situaci řešili experti z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a IT oddělení nemocnice. Přístroje se podařilo rozjet do několika hodin. Podle Štěrby bylo štěstí v neštěstí, že kvůli koronaviru nemocnice omezila provoz. Těsně před útokem byly odloženy některé operace a zákroky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se