Věhlas ekonoma nemusí být vždy v přímé úměře k praktičnosti i uskutečnitelnosti jeho rad. Je to případ i Thomase Pikettyho? Jeho analýza problému kapitalismu, jak ji nastínil v knize Kapitál v 21. století, v níž pranýřoval rostoucí nerovnost a ukazoval její neblahé důsledky, je extrémně vlivná po celém světě. V ní nastíněné recepty se však v praktické politice neprosadily. Politici, které podporoval a kterým radil (působil například v týmu socialistické kandidátky na francouzskou prezidentku Ségolène Royalové a před čtyřmi lety radil dalšímu levicovému esu Benoitu Hamonovi), se na mocenský vrchol nikdy nedostali. Některé rady pak mají přímo nádech absurdity. Tak působí například nápad, aby Evropská centrální banka jednoduše zrušila státní dluhopisy, kterých už nakoupila za biliony eur, a zadluženým státům tak ulevila až od čtvrtiny dluhového břemene. Piketty ale neváhal a výzvu argumentující větami jako „Máme štěstí, že jeden z našich věřitelů, Evropská centrální banka, se nemusí obávat ztráty svých peněz“ minulý měsíc podepsal.

Jeho rady, které prezentoval v rozhovoru pro aktuální vydání Hospodářských novin, však stojí na realističtější půdě. Podle věty „značnou část státního dluhu zemí eurozóny bude držet Evropská centrální banka desítky let, což bude v praxi znamenat, že jeho financování nebude pro členské státy představovat žádný problém“ lze ostatně soudit, že v propagované odpuštění dluhů ze strany centrální banky ve Frankfurtu ani nevěří. Rozhodně ale věří v užitečnost dalšího růstu role státu v ekonomice, „aby pokračoval trend, který existoval od 19. století“.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Pavel Ševčík 23.03.2021 01:52
Obdivování lháře, demagoga a marxistického pohádkáře Pikettyho, kam jsme se to dostali. "...proměna zaostalé společnosti ve vyspělou a její bohatnutí není automatický jev, ale jde většinou o výsledek promyšlené politiky..." - ne, jde o důsledek dobrovolné spolupráce na volném trhu, slyšel jste někdy o průmyslové revoluci?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru