Domluvit si rozhovor s podnikatelem Martinem Vohánkou je celkem jednoduché. Stačí využít formulář na webu jeho společnosti s názvem „napište řediteli“. „Lidé mi píšou jednou týdně. Je to pro mě jedna z cest, jak udržovat kontakt s realitou,“ říká většinový majitel W.A.G. payment solutions, jedné z největších firem v Evropě, která nabízí služby pro kamionové dopravce.

Známá je hlavně pod značkou Eurowag a vydělává na tom, že dopravním firmám zprostředkovává platby za mýto, financuje je nebo jim vydává palivové karty. Loni podniku vzrostl provozní zisk EBITDA na 1,4 miliardy korun.

Vohánkovi se podařilo v Česku vybudovat firmu západního střihu. A nezapomíná při tom ani na filantropii. Pravidelně podporuje organizace, které posilují hodnoty ve společnosti. Ty jsou pro něj důležité i ve firmě. „Dříve se řešilo, kdo je ve firmě na prvním místě. Já nikoho nestavím na první místo,“ říká muž, který v současnosti studuje na Harvardu.

HN: Na webu Eurowagu máte formulář, u kterého vyzýváte, ať vám lidé napíšou. Píšou vám často?

Jednou za týden.

HN: Co vám píšou?

Třetina lidí píše, že se jim něco nelíbí, a mají nějakou stížnost. Třetina píše, že se někam nemohla dovolat, a zbytek je žádost o práci nebo že mají nějaký nápad. Pokud si někdo na něco stěžuje, je to pro mě zajímavé. Je to pro mě jedna z cest, jak udržovat kontakt s realitou, a to pak okamžitě přeposílám konkrétním lidem, kterých se to týká, a ujistím se, aby to bylo rychle vyřešené. Ta výzva má smysl, proto ji na webu mám už více než deset let. 

HN: Pojďme k aktuálním záležitostem. Jak vnímáte řešení pandemie koronaviru v Česku?

Chaotičnost, improvizace, až se člověk pozastavuje a říká si, proč se to děje. Souvisí to s historickým kontextem. Instituce obecně jsou zde nedozrálé a vlečeme si špatné návyky z doby minulé. Přitom se můžeme dívat okolo sebe. To je to, co dělá každá firma a každý člověk – když chodíme do školy, učíme se, když chodíme na nějaký kurz, tak se inspirujeme. Proč to nedělá naše vláda?  

HN: Vláda ale říká, že to dělá. Inspiruje se údajně v Německu nebo Rakousku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.