Rychlá, svižná auta mu učarovala už jako chlapci. Ve Frankfurtu nad Mohanem, kam jeho rodiče počátkem 90. let utekli před válkou v bývalé Jugoslávii, mu v televizi neušel snad žádný motoristický pořad. Dnes je třiatřicetiletý Chorvat Mate Rimac majitelem stejnojmenné automobilky vyrábějící supervýkonné sportovní vozy. A jako důležitého dodavatele komponentů pro své elektromodely si ho považuje Porsche i další. Cesta k tomu ale nebyla vůbec jednoduchá.

Vousatý Mate Rimac je typický mladý podnikatel. Většinou chodí sportovně oblečen a v městečku Sveta Nedelja nedaleko Záhřebu, kde svoji firmu Rimac Automobili v roce 2009 založil, ho všichni zdálky zdraví. Dnes je to nejznámější podnikatel Chorvatska, země, jež dosud neměla žádnou automobilku. „Jsem hrdý na svoji zemi, která už není bílým místem na mapě evropského automobilového průmyslu,“ prohlašuje Rimac. Jeho vzorem a inspirací je proslulý vynálezce, fyzik a konstruktér Nikola Tesla, který se narodil srbským rodičům v roce 1856 v tehdejším Chorvatském království.

Rimacovi se někdy přezdívá „evropský Elon Musk“. Jak poznamenal britský list Financial Times, oba mají společné to, že lámou rekordy v elektromobilitě a jsou vysoce uznávaní. Spojuje je také to, že začali vyrábět v místě autoprůmyslem nepolíbeným. Musk v Kalifornii, Rimac v Chorvatsku. „S Elonem Muskem, před nímž mám hluboký respekt, se určitě srovnávat nemohu. On má mnohem více zkušeností a také toho dosáhl podstatně více než já,“ uvedl Rimac v nedávném rozhovoru pro německý časopis Automobilwoche. Když Musk v roce 2008 představil své první elektrické auto Roadster, bylo mu 37 let. Rimacovi je nyní třiatřicet a počet aut, která dosud vyrobil, lze spočítat na prstech obou rukou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.