Podle předběžných informací právě v této době dokončují právníci Evropské unie soubor nových regulací pro oblast umělé inteligence. Cílem má být zvýšení důvěryhodnosti AI mezi veřejností. Jak toho bude dosaženo a co to pro nás všechny vlastně znamená?

Plán spočívá ve stanovení „vysoce rizikových oblastí“, jako jsou například systémy pro automatické vyhodnocení rizikovosti žádosti o půjčku nebo sledování bezpečnosti automobilového provozu pomocí kamer využívajících strojové učení. V neposlední řadě pak také mají být regulovány internetové služby, které se adaptují podle chování uživatelů.

Co už je ale méně jasné, je to, jak má docházet k samotné regulaci. Na jednu stranu se uvádí pokuta až čtyři procenta z globálního obratu firmy (nebo až 20 milionů eur), na druhou stranu verifikace toho, že se daná firma chová podle pravidel, vypadá velmi diskutabilně. Je důležité připomenout, že techniky strojového učení jsou ve své podstatě jen souborem algoritmů. Neexistuje hranice toho, co je AI algoritmus a co už ne. Jinými slovy, pokud právě projednávaný soubor regulací bude příliš omezující, dočkáme se možná jen toho, že firmy přestanou nazývat své produkty umělou inteligencí – beztak se většinou jedná jen o marketingový buzzword. Je také možné, že se vše vydá stejným směrem jako GDPR – tedy pro uživatele přibudou na webech další okna typu „Souhlasím s tím, že tento web využívá AI“ a jinak se nic nezmění.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.