Prezident Miloš Zeman poodhalil ve svém projevu v televizi Prima další informace o podezřeních, která policie prověřuje v kauze explozí v muničním skladu ve Vrběticích z října a prosince roku 2014. V několika faktech se ale buď mýlil, anebo je sdělil značně nepřesně. Podle vlády za výbuchy stáli dva agenti ruské tajné služby GRU, kteří v té době pobývali Česku. Na falešné pasy se údajně objednali na prohlídku munice ve skladu coby zájemci, ale nakonec tam v určený termín oficiálně nedorazili.

Zeman v projevu uvedl, že policie ani Bezpečnostní informační služba (BIS) nemají nezvratný důkaz ani žádné svědectví, že by ruští agenti tak skutečně v areálu byli. „Z toho ovšem nevyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné,“ uvedl zhruba v desetiminutové řeči. „To, že BIS neprokázala jejich účast, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli,“ dodal.

Policejní vyšetřování podle něj pracuje s hypotézou, že tam dvojici agentů mohl provést jeden z majitelů firmy Imex. Později doplnil, že pracovník Imexu odmítl vypovídat na detektoru lži, což může vyvolávat pochybnosti.

Právník Imexu Radek Ondruš ale pro HN tvrzení Zemana odmítl. „Je to pokračování prezidentovy knihy Jak jsem se mýlil v politice. Teď se mýlí v této kauze,“ uvedl Ondruš. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se